Citat:
Ursprungligen postat av
estet10
Hej! ni med hyreshus som hyr ut till folk kan inte ni berätta hur de är? finns de nåt negativt? jobbigt? vad är de bästa?
berätta utifrån era erfarenheter.
ekonomiskt är de värt allt slit?
Finns ju väldigt mycket negativt men ifall du är driven och inte har en jävla otur med köpet och inte är rädd för att jobba kvällar och helger så kommer du med hög sannolikhet göra lite mer pengar varje månad. (skulle jag tro)
dock är det väl bra att vara lite kunnig i många områden som en liten privat hyresvärd (för du kommer inte gå med vinst ifall du måste leja för varje liten grej).
så grundläggande ekonomiska kunskaper. det vill säga kunna göra budgets och dyligt.
Bör ska vara hyfsad händig, t.ex. bytta dörr karmar, sockel, laga gipsväggar och lite annat smått och gott som kan uppstå i vardagen.
ha bra social kompetens, du ska kunna prata med människor utan att bli förbannad fast dem är idioter och har fel. vilket för in oss på att du ska ha jävligt klart för dig vad som egentligen gäller. vilka rättigheter din hyresgäst ha och vad som krävs utav dig som hyresvärd.
så va noga med vilka gäster du tar in speciellt i mindre hyreshus och hoppas du inte får för jobbiga gäster i det huset du väljer att köpa.
EDit: du bör inte gå in med attityden, en passiv inkomst fan va gött. för då köper jag ditt hyreshus billigt efter du misslyckats