För att förtydliga lite så bör du veta att synbara hål i avgassystemet också är underkänt. Den vanliga bedömningen brukar se ut såhär "Avgassystem, läckage - avgasmätning ej utförd" eller "Avgassystem, läckage" ifall HC eller CO-värden är över gränsen. Att underkänna en bil på endast lambdavärdet görs ifall teknikern inte kan hitta läckaget eller om det beror på ett annat fel. Du måste alltså börja med att fixa läckaget.
Citat:
Ursprungligen postat av
Megaforce
E85 har ingen direkt betydelse för lambdavärdet så länge lambdasonden fungerar som den skall och justerar blandningen efter halten E85 i bränslet. På äldre bilar utan lambdasond så höjs lambdavärdet om man tankar E85 vilket kan hjälpa om lambdavärdet är för lågt vid bilprovningen.
Lambdasonden sitter på avgassystemet, inte i tanken. På "flexfuelbilar" dvs de som kan köra på både E85 och bensin sitter det en alkoholmätare i tanken för att redan där veta förhållandet mellan etanol och bensin, vanliga bensindrivna bilar har inte det. Lambdasonden mäter mängden syrgas i avgaserna för att kunna uppnå den stökiometriska blandningen för bränslet.
Lambdavärdet är förhållandet mellan en stökiometrisk blandning och den faktiska proportionen mellan bränsle och syrgas. Den stökiometriska blandningen (andelar luft till bränsle) uppnås när 100% av bränslet förbrukats. Oavsett bränsle så är alltid den stökiometriska blandningen=Lambdavärdet 1. Skillnaden på den stökiometriska blandningen mellan etanol och bensin kan man se
här.
En motor utrustad med lambdasond kommer alltid att sträva efter att uppnå lambdavärdet 1. Därför kan de flesta bilar köra på E10 (våran 95 oktan) istället för vanlig bensin. Därför påverkar inte E85 i en bensinmotor lambdavärdet öht. Däremot så krävs det mer bränsle om du kör E85, en bil byggd för bensin är optimerad för sitt stökiometriska värde. Når man gränsen där bränslepumpen eller spridarna inte längre klarar av att leverera tillräckligt med bränsle eller om motorn saknar lambdasond kommer lambdavärdet bli högt och motorn riskeras att skadas.
Citat:
Ursprungligen postat av
Iloveluda
Japp finns pasta. Brukar heta Gun gumm. Kostar 49 spänn på mekonomen.
Avgaspasta är till för att täta sammanfogningar i avgassystemet, det är inte till för att täta hål och fungerar högst temporärt i det syftet. Man kan bli underkänd på bristfällig reparation, vilket det faktiskt är. Men i verkligheten kan jag tänka mig att det är flera som godkänner det, då bilen fått anmärkning på lambdavärdet och inte avgassystemet så måste inte teknikern kolla under bilen såvida inte teknikern anser att det är nödvändigt.
Vill TS prova med avgaspasta är mitt tips att hålla käften om att det varit läckage tidigare vid efterkontrollen. Säg bara att verkstan ska ha fixat något bara, spela dum och ointresserad. Åk dit den 25e, gärna en större station och utnyttja stressen.
Svets eller nya grejer är dock min rekommendation.