Jag har haft både d200, d300, d700 och d800 av nikons bridge/semipro kameror. D200 var min första undervattenskamera, i ett ikelite hus. Största begränsningen med den är att den är rätt kass på hög ISO. Faktiskt rätt oanvändbar på över ISO 400 skulle jag vilja säga. Men så länge ljuset är bra är det en bra kamera, speciellt om de flesta bilder inte tar sig längre än till webben. Fast det gäller ju även en bra mobilkamera idag..... CF minneskort är knepiga att få tag i utomlands!!!
D300 är allt det som d200:an är, plus lite bättre på allt. Klart färre begränsningar än d200 både när det gäller AF och prestanda på hög ISO. SD minneskort är mer tillgängligt.
D700 är nog utanför din budget tror jag, är lite osäker på prislägen i Sverige. Men det är också en av de absolut absolut absolut bästa kameror som nikon tillverkat. 12MP är tillräckligt för allt, filerna är lättsamma, ISO 3200 är fortfarande användbart för det mesta, AF är snabb, ergonomiskt är den näst intill fulländad. Med ett bra fast objektiv och kanske en bra zoom också är det en oerhört komplett kamera. Jag saknar mina, jag hade två som jobbkameror i fem år. En 35mm 1.4 och ett 70-200 på det andra.
D300 och d700 har dessutom det gemensamt att de har dedikerade knappar på utsidan av kameran för i stort sett allt du behöver pilla med. Jag gick aldrig in i menyerna på mina, och det betyder snabbare hantering. De tål dessutom i stort sett allt du kan utsätta dom för.
Det negativa är att de är iögonfallande, och tunga att släpa på dag ut och dag in. D300:an är populär bland naturfotografer, eftersom den är proffsbyggd, och med aps-c sensorn får dom lite mer räckvidd med långa objektiv. Dessutom ersatte aldrig nikon varken d300 eller d700, så de är båda lite onödigt dyra med tanke på hur gamla dom är.
Kolla in d90. Samma innehåll som d300, men lite mindre rejält byggd. Det gör den mindre, och lättare. Och den tål fortfarande en jäkla massa. Plastpaneler, men magnesiumskelett. Mycket kamera för pengarna.
Kolla även in d7000. Jag vet inte priserna på den, men den borde droppat en hel del nu när både d7100 och d7200 finns på marknaden. D7000 är en mycket kompetent kamera, och helt klart rejält byggt, även om den inte är en tank som d300 och d700.
En annan sak att tänka på är att om du skall resa kanske du inte har dator och tid nog att fota RAW. Då är en modernare kamera kanske att föredra eftersom det skett en hel del med de inbyggda bildprocessorerna på senare tid. En kamera från 2012 spottar ur sig jpeg filer som en kamera från 2008 knte kommer i närheten av, och en kanera från 2014 är ännu vassare....
Mina fem cent,
__________________
Senast redigerad av barkeeper 2015-09-15 kl. 04:20.