2015-09-07, 11:52
  #1
Medlem
Jag har tänkt att konstruera ett enkelt vindkraftverk och använda detta som gymnasiearbete. Jag hade tänkt bygga en induktionsgenerator men hittar ingen bra hemsida för att köpa in materialet som krävs.

Skulle bli väldigt glad om någon kunde tipsa om någon bra hemsida som säljer delarna som behövs.
Citera
2015-09-08, 14:49
  #2
Medlem
Hur stort hade du tänkt dig?

Cykeldynamo är nog enklast om man får välja storlek fritt.

Bilgenerator, eller generator från moped eller MC kan fungera för ett lite större kraftverk.

Valfri elmotor kan fungera som generator, enklast blir det om du väljer en sort med permanentmagneter.

Det man bör tänka på är att oavsett vilken generator du väljer, kommer den att fungera bäst i det varvtalsområde den är avsedd för. För bil- MC- eller mopedgeneratorer handlar det alltså om ett par tusen varv per minut. Snurrar vindrotorn exempelvis 1 varv/s måste du alltså växla upp den typ en faktor 30 minst. En motor som körs som generator bör också snurra med nära sitt motorvarvtal för optimal prestanda.

Häng inte upp dig på utspänningen, den kan man förändra i en enkel transformator om man har växelström, eller omvandla elektroniskt om man har likström. Transformatorn funkar bäst vid lite högre frekvenser, uppåt 50 Hz.

Fast det är smidigt om man direkt kan hamna på en spänning som "finns", exempelvis 12 V= eller 230 V växelsp. Även om man vill omvandla likspänning till 230 V växelsp är det smidigt om den är 12 V=, det finns massor med färdiga prylar för det.

Ska du kunna köra apparater för 230 V 50 Hz får du ha någon varvtalsreglering så att du åtminstone hamnar i närheten, typ 45 - 65 Hz (de flesta prylar för 50 Hz klarar även 60 Hz).
__________________
Senast redigerad av Piggekott 2015-09-08 kl. 14:53.
Citera
2015-09-08, 14:54
  #3
Medlem
rekommenderar dig att använda cykeldynamo då det är enklast att konstruera.
Citera
2015-09-09, 10:45
  #4
Medlem
skunkjobbs avatar
Här finns en massa info om hembyggda vind- och vattenkraftverk, generatorer etc: http://24volt.eu/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in