2015-09-03, 19:12
  #1
Medlem
Hej Flashback,

Jag har under idag och igår haft väldiga problem när jag spelat spel online. Jag har spelat WoW och även Heroes of the Storm, och får, i längre stunder(Alltså inte enbart kortare lagspikes) latencys som kan gå upp mot 7-800 ms. Problemen började som sagt igår och har även pågått idag, och jag skulle jättegärna vilja göra någonting åt det här så att man slipper lida av det här något mer.. Jag kan väl också tillägga att jag inte är överdrivet 'tech-savvy' så råd i någorlunda enkel manér mottages med värme

Jag sitter på en 100/100-uppkoppling från T3 (Telecom3) och en router på det (Asus RT-N12E) och kör via Wi-Fi. På pingtest.net fick jag en Ping på 12 ms (mot en server i Oslo), "Jitter" (dock lite osäker på vad det här är) på 1 ms och en packet loss på 0%. Mäter jag upp min hastighet på speedtest.net får jag 42.6 ner och 42 upp - kanske inte jättebra men det är väl antagligen för att det inte är en super-router och att jag sitter en bit ifrån routern (har routern i hallen och spelar i vardagsrummet på en laptop).

Nu till min fråga då, vad kan det vara som orsakar dessa problem och vad borde jag göra? Jag har kollat upp på blizzards egna hemsida att det inte är några trubbel med de servrarna jag kör på när jag spelar WoW så det borde väl då inte vara på deras sida (antar jag?), vad mer kan man göra? Testade att köra utan brandvägg men det gav ingen märkbar effekt, vad står liksom 'näst på tur' efter det? Virussökte även med Spybot och där var det inga konstigheter..

Oerhört tacksam för svar!
Citera
2015-09-03, 19:19
  #2
Medlem
Kan ju även passa på att tillägga att min normala latency ligger på runt 25 ms!
Citera
2015-09-03, 22:57
  #3
Medlem
En anledning kan vara att servern ligger långt borta fysiskt.
Men om du inte ändrat server kan det också bero på att det är många spelare på servern.
Problemet kan ligga hos din internet leverantör också.
Problemet kommer troligtvis försvinna.
Citera
2015-09-06, 02:40
  #4
Medlem
Testa att koppla med nätverkskabel till router från dator för att se om det blir förbättring.
Citera
2015-09-06, 03:17
  #5
Medlem
Frater_Frags avatar
Jag hade samma problem med Comhem för ca 15år sedan. Vid varje klagomål från min sida så var svaret att "vi har kontaktat teknikerna..." Pyttsan... När en riktig tekniker visade sig efter tre månader så kom det fram att problemet var ett felaktigt nätverk, teknikern ifråga undrade vilken idiot som skruvat på inställningarna för fastigheten... Jag misstänker att du har samma problem.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in