Såhär ser situationen ut.
Jag ska flytta snart. Kommer behöva teckna försäkring, elabonnemang osv men det vore eftersträvansvärt att minimera antalet tjänster jag måste teckna och tankarna går då till att fast bredband kanske inte är någon nödvändighet.
Jag har bara två enheter som jag behöver ha uppkopplade - dator och mobil. Saken är den att jag har ett s.k. extra surfsimkort i datorn, vilket just nu mest används till strösurf på bussen och liknande oviktiga saker. Har ju än så länge wifi hemma.
Mitt mobilabonnemang är Halebop Rubbet där det ingår 6 GB surf och det kostar 269 kr/månad. Min fundering går såhär: att byta abonnemang (kanske även operatör) och leva på datamängden som ingår, förutsatt att jag på liknande sätt får ett surfsimkort till datorn.
Skulle jag klara mig på det och kunna skippa att teckna fast bredband? Och framförallt, skulle det bli billigare?
Till exempel har Tele2 en ny typ av abonnemang som man sätter ihop själv.
http://www.tele2.se/abonnemang/abonnemang-utan-telefon
Jag ringer lite och smsar lite, så låt oss säga att jag väljer det rörliga abonnemanget och att vi sätter summan för den delen till nära 0 kr (i verkligheten lite mer såklart).
Sen kan jag välja antingen 100 GB för 399 kr eller 50 GB för 249 kr.
Detta ska då täcka alla mina internetbehov, dvs streaming av film osv (men inte streaming av musik eftersom jag har offlinespellistor), vilket jag tror är möjligt.
Att betala 399 kr kanske låter mycket för ett mobilabonnemang men samtidigt får man komma ihåg att jag slipper betala för ett bredbandsabonnemang.
Finns det andra abonnemang än Tele2:s som kan vara av intresse för mig?
Vad tror ni i övrigt om detta upplägg?
Vad som väger emot är att ComHems bredbandsabonnemang inte kostar så mycket för studenter:
https://www.comhem.se/bredband/studentrabatt
199 kr/månad kan man komma undan med.
Tankar?