Citat:
Ursprungligen postat av
pe11e
Den enda hjälpen de ville ha var ju uppehållstillstånd vilket de inte behöver då de är "minderåriga" och inte kan utvisas, såg du inte programmet? Ska soc skaffa sig en stor sedelbunt och börja dela ut kontanter till folk utan leg eller vad menar du ska hända?
Problemet är att ungdomarna inte fattar myndighetssystemet i Europa, lagarna som förbjuder ungdomar att arbeta som vuxna, att få jobb innebär flera år av utbildning, dom har redan förlorat flera år av skolgång och de är dömda till evig arbetslöshet, det är så verkligheten ser ut.
Den enda möjlighet Sverige har idag är utvisning tillbaka till Marocko eftersom vi har inte den eftertraktade framtiden för dom i och med att
det kräver minst 15 år utbildning med grundskola inbakat att få ett anständigt jobb i det här landet.
Om vi inte gör något drastiskt kommer de här ungdomarna bli kriminella om bara några få år, och vi kommer ha dom härjande i Sverige fullständigt livsfarliga och hänsynslösa.