Citat:
Ursprungligen postat av
TheSource
Detta skriver han om i sin bok.
Utdrag från
aftonbladets artikel i ämnet:
Vad tycker Flashback om detta?
Om "
de flesta av landets rasister och främlingsfientliga" ryms inom SD:s kärna så måste problemet med rasism och främlingsfientlighet vara extremt litet i förhållande till hur stort utrymme det får i media och att så stor del av allmänheten oroar sig för nynazism av alla saker. Undrar hur Reinfeldt får ihop de två olika bilderna? Dessutom låter det som han fördomsfullt menar att rasister och främlingsfientliga bara skulle söka sig till SD. Tilliten till myndigheter och medmänniskor är som lägst bland människorna han själv varit med om att göra till svenska medborgare, nämligen invandrare från Afrika och Mellanöstern. Menar han att han står bakom en politik som importerat SD-röstare?
Att SD-röstare är missnöjda med de två traditionella blocken är väl en
no brainer men knappast exklusivt för SD-väljare, särskilt inte om man ser på hur många av t.ex. M:s väljare som tycker att M borde samarbeta med SD. Där Reinfeldt hellre samarbetade med vänsterextrema MP.
Många är förmodligen missnöjda både med hur områdena där de bor och landet i stort utvecklats ja, det förefaller mycket sannolikt, menar Reinfeldt att det är en chimär eftersom vi blir allt tryggare och rikare
egentligen? Skjutningar och handgranatsattacker varje vecka, även mot polisen, upplopp, svenska IS-krigare och så vidare, bara en del av en större trygghet och rikare gemenskap?
Reinfeldt ser inte skogen för alla träden.