2015-08-25, 00:06
  #1
Medlem
Är sugen på en insats till ångkokning, tittade på denna.
http://www.clasohlson.com/se/%C3%85n...insats/34-7855

Hittade även denna, http://www.clasohlson.com/se/%C3%85n...-bambu/44-1040, kan man köra den i diskmaskin? *med risk för att det är en skitdum fråga...*

Känns ju lite trevligare med bambu+att det är flera våningar, men den känns ganska liten jämfört med den andra.. står tyvärr inga mått.

Andra tips angående ångkokning uppskattas, finns det kanske speciella kastrullar för ändamålet? Inte så att en insats är avancerad men ändå..

En ångkokare (maskin) känns lite överflödigt, blir väl att man använder den så sällan jämfört med en smidig liten insats/kastrull.
Citera
2015-08-25, 03:31
  #2
Medlem
Sprangdegs-Harrys avatar
Bambu i diskmaskin låter typ lika dåligt som brödrost i diskmaskin...
Citera
2015-08-25, 03:51
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sprangdegs-Harry
Bambu i diskmaskin låter typ lika dåligt som brödrost i diskmaskin...
Antog det, nåja ingen större grej att diska direkt.
Citera
2015-08-25, 04:44
  #4
Medlem
christerys avatar
Jag ångar i en pastagryta. Det är en gryta i grytan med hål i. Funkar skitbra.
Citera
2015-08-25, 09:42
  #5
Medlem
rob1234s avatar
Har använt liknande den som Classe har, funkar kanon.

Nu har jag en "riktig" men det ger väldigt lite mervärde. Skulle jag handla igen skule det bli en sådan som Classe har.
Citera
2015-09-04, 17:42
  #6
Medlem
Ta en tur ut till IKEA och köp denna: http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/30152346/ Går att köpa ett par stycken och stapla dem på varandra om du vill ånga flera matvaror samtidigt. Priset är detsamma som för ånginsatsen från Clas Ohlsson, men IKEA:s är mer praktisk, ingen risk att bränna fingrarna eller för torrkokning.
__________________
Senast redigerad av Frostfjaril 2015-09-04 kl. 17:46.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in