• 1
  • 2
2015-08-14, 11:32
  #13
Medlem
frank_pes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fraudulent
Ja villkoren då är att man söker 30 jobb i veckan, eller är sjukskriven. Jag bor i den minsta stad du kan tänka dig och har som pricken över i inte ett körkort. Jag håller givetvis på att fixa det, men jag behöver ju hjälp nu. Iallafall så blir det väldigt svårt att söka 30 jobb i veckan.
Går det inte bussar utanför din by så du kan söka jobb där också? Finns folk som pendlar och har ett par timmars resväg varje dag utan bil.
Du kan också söka jobb utan fysisk arbetsplats, har för mig det finns telefonjobb och annat du kan göra hemifrån och som någon nämnde så fyller du i att du visat intresse för tillräckligt många jobb så blir soc nöjda.

Kan du inte få hjälp av soc så kanske du kan få bostadsbidrag beroende på ålder och hur du bor, kolla här.
Citera
2015-08-17, 15:56
  #14
Medlem
Tre viktiga frågor i sammanhanget är hur du försörjer dig i dagsläget, hur du bor samt hur gammal du är.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in