Allt handlar om prioriteringar och livssituation. Närhet tills stadens puls, kaféer och uteliv eller lugnet med sämre förbindelser till ett billigare pris. Personligen är jag i den åldern då jag fortfarande uppskattar nattliv, och att göra spontana grejer ute på stan, vilket leder till att jag gärna betalar mera för något litet mindre centralt beläget. Här är vi ju alla olika, så jag tror inte du kommer bli klokare av att ställa frågan på flashback.
Priset låter som ett kap i mina öron, givet att lägenheten ligger innanför tullarna och är ett hus som inte kommer genomgå större kostsamma renoveringar och att BRFn har en god ekonomi. Små lägenheter har den största omsättningen och de som rör sig långsammast på marknaden rent prismässigt. En liten lägenhet i centrum är inte en dålig investering, inte på sikt, om du inte planerat att flytta utomlands inom snar framtid eller av annan anledning tvingas sälja utan att köpa nytt. Om du skall bo i Stockholm på obestämd tid och planerar att uppgradera senare så kommer ju större lägenheter även att vara billigare förhållandevis till din 22a om den säljs till ett sämre pris om 5 år. Det är en annan historia, som sagt, om du väljer att sälja och sedan bor på hyra/flyttar till annat land då har du valt att realisera förlusten.
En 22 kvadratare fungerar mer än ok för en ung människa, men ett gått råd: se till att det finns en köksfläkt och att köket är lite större än en kokvrå, för det kommer att försämra din livskvalitet om du inte kan bjuda över kompisar på ordentlig middag. Själv bodde jag tidigare med min tjej i vasastan på 20 kvadrat, det funkade utmärkt en kortare tid. De ettor som går bäst åt är de som är öppna och känns luftiga och har ett ordentligt kök.
Själv är jag 29 år gammal och har precis (januari i år) köpt min första egna lägenhet och den ligger centralt. I dessa diskussioner tenderar många att ha svårt att förhålla sig objektiva, utan man argumenterar snarare för sitt egna gjorda val så tänkte det kunde vara intressant att veta min bakgrund innan du lyssnar på mina råd

.