Citat:
Ursprungligen postat av
Philomenia
Alltså, är det någon som har en hypotes om hur en sån här människa funkar? En som kan ta sig till ett välbesökt spår och helt kallt ha ihjäl en ung söt tjej? Hur fan funkar en sån människa?
Ett par gram tjack och några dygns vakenhet, lite psykotisk med hjärnspöken. Har onanerat till internet-porr senaste dygnet med endast avbrott för påfyllning av linor och olivolja, men kan inte längre motstå frestelsen för att lattja lite med en tight teen in real life.
Småkriminell med typ cykelstölder och narkotikabrott i regisret, deprimerad sen tidig ålder och flera gånger haft kontakt med missbrukarvård och psyk. Ganska ensam, och spenderar större delen av sina dagar framför datorn med spel, porr och droger. Jobbar med ett simplare yrke eller lever ensam på bidrag från sos. Vet att om han åker dit på något så får han förhoppningsvis psykvåd istället för finkan, därför bryr han sig mindre om hur det ska gå. Få vänner om ens några i verkliga livet utom sin kran och några missbrukare, skiljda föräldrar där morsan röker ett paket om dagen och jobbar inom vården samt röstar på socialdemokraterna. Pappan har han sällan kontakt med.
Det är större chans att hitta någon nätt tjej i slimmade joggingbrallor vid den tiden på dygnet då GM har sett det förr då han är relativt välbekant med området. GM bor inom en 5 km radie och har bott där ett par år alternativt hela livet. Han tog sig dit till fots eller cykel för smidighetens skull, och gick/cyklade en bra bit från hemmet för att det ska verka mindre suspekt, men han har rätt bra lokalkännedom även ett par km från hemmet.
Att det var ljust har helt enkelt med att det är sommar, och att folk sällan joggar på elljusspår ensamna på natten, därför var sannolikheten större att välja ut ett offer, som han även kunde bedömma utseendet på även på avstånd och se om offret var värt mödan. Dessutom så vill han ju se hennes kropp medan han lattjar med den sprattlade/döda kroppen.
Tror det var planerad våldtäkt om tillfället gavs vilket det gjorde, men med sin tjack-paranoia var han givetvis lätt maskerat för att inte likna sig själv och kniv och andra prylar är ju bra att ha "i fall att".
Om personen våldtagit BO låter jag vara osagt, hon kämpade emot mer än han hade räknat med och det slutade i död, då hon redan slitit av maskeringen i form utav näsduk och solglasögon. Han gömde kroppen under stress och pös sedan därifrån för att komma hem till datorn och följa utvecklingen av sitt handlande. Han försökte givetvis vara noggran med att ta med sig all möjlig bevisning innan han drog hem, den är nu dumpad och nergrävd några hundra meter från hans hem eller slängd i container.
GM är denna gång en vit man i 20-26 års åldern och smalt byggd.
Det här är mina spekulationer efter att ha följt hela tråden sen den startade.
Notera att det är spekulationer enbart, har säkert helt fel.