Citat:
Ursprungligen postat av
revodneb
Så har jag uppfattat det. Har en god vän som gjort lite släktforskning och det visar sig att han är av kungligt blod (Gustav Vasa), så det stämmer nog.
Alla människor har två föräldrar, en mamma och en pappa (jag talar biologi här, genusvetare undanbedes, och för den delen även provrörsbefruktning då det är något som inte funnits särskilt länge i sammanhanget) och dessa har i sin tur egna föräldrar, ens far- och morföräldrar.
Det blir 2 föräldrar, 4 mor- och farföräldrar, 8 gammel-farfar, gammel-farmor etc.
En dubblering för varje generation.
2-4-8-16-32 etc.
10 generationer och vi får siffran 1024. 10 generationer till och man kan lägga till ytterligare tre nollor på det, ytterligare 10 generationer och vi är nu uppe i över 1 miljard.
Naturligtvis hade vi inte en miljard olika förfäder 30 generationer sedan, då det inte fanns så många människor på jorden då (befolkningen har exploderat på senare tid, strax efter andra världskriget var vi bara 3 miljarder och i slutet av 1800-talet var vi bara 1 miljard) utan det har skett en hel del "inavel".
Men i vilket fall så är poängen att går man bara tillbaka ett antal generationer så är det inte så konstigt om man hittar släktskap med diverse lokala kändisar och kungasläkter, helt enkelt genom att det blir så många potentiella förfäder.
Räkna simpelt med 25 år per generation, det blir 4 generationer per århundrade och Gustav vasa dog på mitten av 1500-talet. Det blir lite sisådär 18 generationer, vilket ger en kvarts miljon potentiella förfäder.
Hur många svenskar fanns det på 1500-talet?
Enkelt kan man säga att det inte är särskilt ovanligt eller unikt i att hitta släktband med kungligheter om man börjar släktforska bakåt.
Och för den delen så är vår nuvarande kung inte bara den rättmätiga arvtagaren från den Bernadottska ätten utan är även den rättmätiga arvtagaren från Gustav Vasa och Vasaätten.