Citat:
Ursprungligen postat av iommi
jag skulle ligga kvar så jag inte förlorar nåt. östeuropa kommer självklart gå upp igen, dessutom är fonder ett långsiktigt sparande. sälj inte, och framför allt - sluta oroa dig för fonderna. låt de bara ligga där och ticka.
Sant, fonder är långsiktigt. Samtidigt blir man förstås lite bedrövad när man ser att höstkylan dragit in på börsen också. Dagens kursfall efter Intels kvartalsrapport var inget att flina åt.
Jag vill inte vara sån, men kan inte låta bli: att placera "större delen" av sina besparingar i Östeuropa, Ryssland och berg-och-dalbanan Japan, samtidigt som man har kort placeringshorisont, låter våghalsigt! Japan börjar bli intressant att placera i, nu när de börjat få ordning på ekonomin, men i så fall är det en placering på
många års sikt.