Hej!
Tänkte be om lite rådgivning kunskap av de kära flashbackarna som är kunninga inom området.
Ganska lång historia detta men kortar nog ner den en aning.
Jag började med mina tandprolem vid årsskiftet, vilket resulterade i att tand 3.5 rotfylldes i Februari.
De gick bra och jag var hyfsat smärtfri och de sattes stift och sen en krona på den.
Tand 3.6 hade en stor lagning sedan tidigare och började ca en månade efter krångla. Efter några besök hos rotspecialisten rotfylldes även denna (i Maj). Efter denna rotfyllning lade sig aldrig värken riktigt.
Har varit på otaliga besök sedan dess där jag tagit panoramabilder för de trodde de fanns en rotspricka, men ingen kunde hittas. De kollade även om visdomstaden som ligger på samma sida var orsaken men inte det heller. De kollade även efter infektion i rotspetsen men kunde inte se något.
Men jag är rätt så säker på att de är 3.6an som inte är ordentligt rensad. De syptomer jag har är liknande till innan rotfyllning. Tycker även de isar/ilar lite ibland och tanden är öm i främre delen om jag jämför med de andra. Jag får även tillfällig huvudvärk och yrsel, känner även att de är ömt i käkbenet och ibland får jag även värk upp i örat.
Tankar/ideer?
Rotspecialisten är på semester till v32 så kan inte träffa honom förän då..