2015-06-21, 21:35
  #1
Medlem
Martin Fredriksson, tidigare medlem i frilanskollektivet Researchgruppen, vill med sajten Polisinsats.se, där allmänheten kan recensera polisingripanden utifrån fyra kriterier, intensifiera allmänhetens granskande arbete av Polisens operativa verksamhet.

Är det ett vällovligt initiativ som, precis som Martin hoppas, kommer utmynna i konstruktiv kritik till gagn för myndighetens förbättringsarbete eller ett forum för osaklig kritik och polishat? Vad tror/tycker FB?

Länk till artikel om sidan på Corren.se
Citera
2015-06-21, 21:47
  #2
Medlem
svampdamps avatar
http://polisinsats.se/review?id=9

Precis som jag trodde. Sidan kommer till största delen bestå av recensioner av ej insatta mammor och vänsterextremister. Snyftsida, slå polisen på tummarna.

Ser inte att Svensson eller Muhammedsson har kompetens nog att kritisera polisingripanden.

Citat:
Positiva aspekter av insatsen
0 gripna

__________________
Senast redigerad av svampdamp 2015-06-21 kl. 21:49.
Citera
2015-06-21, 21:55
  #3
Medlem
Lawlines avatar
Citat:
Jag och sambon sitter och dricker kaffe på balkongen när vi hör en krock längre bort i området. Vi tar på oss jackorna och springer ut. Då ser vi hur polisen jagar en bil ute på vägen. Personbilen vänder mot området och situtationen är allvarlig för folk som är ute. Trots tät befolkning fortsätter polsen jakten och försöker bland annat genskjuta bilen i drygt 120 km/h inne i ett barnområde. Vilket naturligtvis eggade föraren de jagade. Personbilen stannar. Polisen kommer ikapp med dragna vapen. Är aggressiva mot boende runt omkring som ej är misstänkta. Tumult utbryter och adrenalinstinna poliser spelar lika macho som tonårspojkarna i adidasbyxor mitt i vintern. Vi vuxna går emellan och frågar vad de sysslar med och om det var nödvändigt att bedriva biljakt i ett barnområde, samt dessutom försöka krocka personbilen ur balans ute på vägen där vanligt folk kör. Får inget svar tillbaka. Istället får vi veta att "vi minsann vet hur området är". Väldigt respektlöst bemötande. Otroligt farlig biljakt som turligtvis inte skadade någon som var ute och promenerade.

Efter att ha läst ovanstående så ställer jag mig mycket frågande till nyttan med sajten. Detta låter som en vänster ide. Av texten att döma så satt Kim i helikopter och kunde följa allt ovanifrån för att i nästa sekund vara nere på marken. Hur visste han att det gick 120 km/h? Här kan vem som helst hitta på något som inte har nånting med verkligheten att göra. Kim måste drivas av ett enormt hat mot poliser. Orkade inte läsa nästa inlägg då detta var så jävla dåligt. Ska man starta en sån här sida så kan man väl försöka att vara seriös men det gick inte.....
Citera
2015-06-21, 22:05
  #4
Medlem
Jag tror det mest kommer vara hat och obefogad kritik, de som orkar ta sig tid att skriva är de som tycker att de blivit orättvist behandlad. Aldrig hört någon tacka att polisen grep en och satte i fyllecell eller ingrep och avvisade någon för en plats. Det är dem skulle jag gissa som kommer skriva på sidan och folk får en sämre attityd mot poliser.
Citera
2015-06-21, 22:08
  #5
Medlem
olasvenssons avatar
Svenska polisen är helt värdelös. Tror inte att sidan kommer tillföra någonting och den kommer vara borta om några månader.
Citera
2015-06-21, 23:18
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Polisinsats.se
Vi vuxna går emellan och frågar vad de sysslar med och om det var nödvändigt att bedriva biljakt i ett barnområde, samt dessutom försöka krocka personbilen ur balans ute på vägen där vanligt folk kör. Får inget svar tillbaka. Istället får vi veta att "vi minsann vet hur området är". Väldigt respektlöst bemötande.
Tycker det är sjukt hur Kim kan komma in och avbryta polisens arbete, ifrågsätta det och sen beskylla POLISERNA för dåligt bemötande. Jävla träskmongo.
Citera
2015-06-21, 23:51
  #7
Medlem
Lestadianens avatar
En "bedömningssite" för allt myndighetsutövande är egentligen befängd kan jag tycka. Är det någon som är nöjd med polisen vid en fortkörningsböter trots att bemötandet var bra? Någon som är nöjd när deras bygglovsansökan drar ut på tiden, trots att han/hon får hjälp att följa gällande detaljplan? Nej är svaret. När ingen negativ kritik inkommer är allt som det ska. En 18-åring som springer omkring och lever jävel på stan kommer inte heller vara nöjd när han/hon får sova ruset av sig hos polisen och det förstår de flesta som lever i detta samhälle.

Oavsett politisk inriktning(ej extremistisk)borde man väl förstå det? Jag blir så less ibland så jag önskar fan att ryssen kommer så det blir någon ordning på det här landet.
Citera
2015-06-21, 23:57
  #8
Medlem
Har svårt att se att denna sajten kan bidra till något bra i samhället.
Tror att de flesta som kommer att skriva om olika händelser kommer att kritisera polisens jobb, att de är värdelösa och inte kan sitt jobb utan alla andra som är på plats kan deras jobb bättre.

Har man tur så kommer sidan inte vara kvar så längre om nätet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in