Är inte rik själv (blott medelklass) men har vänner som är överklass i ordets rätta bemärkelse (kolla YouTubeklippet där Guillou talar om överklass).
Prylar som finns hemma hos min vän, i urval:
Möbler: Det mesta köpt på auktioner runt om i Europa. Köksbordet är till exempel inköpt på auktion i Frankrike genom ombud. Soffa och stolar/fåtöljer i salongen kommer från auktioner i England. Mattorna är bland annat från Iran, Indien och Nepal, inköpta på resor i dessa trakter. På hans kontor (i hemmet) ligger det t.ex. ett tigerskinn med uppstoppat huvud (som hans farfars far sköt för en herrans massa år sedan). Han har även en flygel, tror den heter något i stil med "Malmsjö", tillverkad för hand enligt uppgift.
Prylar i urval: mycket auktionspinaler även här. Brevkniv från Nazityskland, ser mer ut som en dolk än en brevkniv (inget man visar för twittervänstern direkt

). Bestick är arvegods, antagligen silver (vet inte så mycket om bestick och det är inget jag frågat om). Han har även en liten solid guldsked som han fick i dopgåva (apropå född med "silver"sked i mun). Armbandsur "Longines", inget uppseendeväckande direkt.
Köksredskap: inget särskilt märkvärdigt. Globalknivar (ganska medelklass trots allt, eller snarare tacky medelklass), le creuset, Anders Petter, Émile Henry, Skeppshult (nytt och vintage). Flertalet serviser som jag inte vet något om, mer än att vardagsporslinet är vintage Rörstrand (men det finns ju hemma hos varenda åldring i Sverige).
Elektronik: Beocom 6000 trådlös telefon, den är dock dolt placerad i hans hem då den inte passar med övrig inredning. Han har en annan ickefungerande bakelittelefon på display i köket. TV:n är förvånande nog en svart tjocktv från 90-talet (dock B