Citat:
Ursprungligen postat av
Tabbe1234
Undrar också vad som händer om använder under en abstinens period på subutex
Det är väldigt individuellt. Som alltid så mår alla olika och olika länge. Generellt så mår du sämre ju längre och ju mer du använt.
Jag klev av Sub själv efter kanske ett år av dagligt snortande. Det var typ 20 år sedan. Jag var sjuk i ett par månader. Det släppte fan aldrig. Bland det värre jag har varit med om. Men jag hade bestämt mig för att lägga av. Det gick .... Då.
Så här, och så många år senare, så är jag tillbaka på Sub igen, men på Laro. Jag har, som många, Buvidal-sprutan, och det funkar utmärkt bra hittills. Varför tillbaka? Pga av svår värk och massor av opiater igen, utskrivet av smärtläkare, ska tilläggas. Fick möjlighet att testa buprenorfin igen, fast i depå-sprutform. Jag insåg att jag nog aldrig ändå blir av med skiten pga värk, och det bästa alternativet var Buvidal.
Om du tänder av från en opiat och ändå tar, så tänder du inte av. Det är väl ingen svår ekvation. Tar du en tablett så kommer du ta en till dagen efter, eller samma kväll.
Det finns bara 3 alternativ. Kliv av cold turkey. Trappa ner själv, vilket de flesta inte grejar. Sök hjälp på beroendeklinik. Det sista alternativet är oftast det bästa.
Där kan du få hjälp med riktig nedtrappning, om du verkligen vill bli av med det. Du slipper må så ohyggligt dåligt och det finns alltid någonstans att vända sig. Förutsatt att man är seriös. Annars är Laro också bara en förlängning av problemen. Det är inte så kul att gå och få sin medicin varje dag på kliniken, pissprov etc.
Är det ett bra team så är det ändå rätt okej. Allting hänger på egen vilja och önskan att bli bättre.
Lycka till.