• 8
  • 9
2005-12-19, 15:29
  #97
Medlem
Renegades avatar
Jag förstår inte vad de pysslar med.

Eller, ja, de snackar uppenbarligen en jävla massa skit i vanlig ordning. Efter mitt tv-inköp (som jag nämnde tidigare i tråden) så fick jag som sagt ett telefonsamtal, där de inte trodde mig och hälsade att de även skulle skicka ut kontrollant. Välkommen sa jag. Ingen kom. För ett tag sen var det en s.k. "utökad kontroll" i mitt område, tror ni det varit någon hemma hos mig och ringt på?

Så fan heller det har! Ingen lapp i brevlådan, inga nya samtal.

De har helt enkelt gett upp. Kan inte tolka det på annat sätt!
Citera
2006-02-09, 22:48
  #98
Medlem
MicZes avatar
Jag ska säga upp min tvlicens omedelbums, fan dessa "ynkliga" 9 kr per dag kan jag fan göra något annat för.
Citera
2006-02-13, 11:36
  #99
Medlem
CDPs avatar
Nej, och jag kommer aldrig att göra det.

Jag har haft TV:n på när de ringt på, stängt av den när jag kollat i titthålet och stirrat dem rakt i ögonen och sagt: "Jag har ingen TV". Sen får dom be om ursäkt.

Om de någonsin ser en TV hemma hos mig och anmäler mig kommer jag att lugnt och sansat avanmäla TV-innehavet dagen efter.

Och så här kommer det att pågå i all evighet.

Jag har inte beställt deras ruttna SVT-kanaler och tänker banne mig inte betala för dem heller.

Förresten är 5 kr om dagen ett hutlöst överpris.
Citera
  • 8
  • 9

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in