Citat:
Ursprungligen postat av
Bandita
är inte det tanken med många "finare" tändare (Aka, inte slit-och-släng som man tappar bort vid första bästa tillfälle). Att det är för lite gas i dem redan från början så att man skall köpa mer gas och fylla på dem?
Nu skall jag inte luras men du kan säkert vara nåt på spåren...bara en viss volym/tryck pga nåt transportsäkerhetsskäl kanske?
Till ts:
Jag förstår av din text att du är något yngre än vad jag är...men ändå. Varför vill du ha en ful reklamtändare? Visst skall det här med rökning vara lite stiligt men stil köpes inte för 25 spänn.
En tändare är egentligen något ganska privat och intimt och sorteras in i samma utrustningskategori som din plånbok, din kuk, eller om du är sån, ditt vapen (fickknivar räknas). Det är extremt klantigt att inte ha koll på nån av dessa fyra under några som helst omständigheter. Alla dessa prylar är det bara douches och idioter som visar upp i blandat sällskap i syfte att imponera. Dessa 4 prylar tar du bara fram om du verkligen skall använda prylen i fråga. Kan du hålla koll på kuken och plånboken så är faktiskt en tändare ett logiskt nästa steg. Bra tänkt men gör om/rätt:
Köp en plain Zippo. När du klarat av att underhålla och undvika att supa bort den i 3 år är du mogen för en finare gaständare. Undantaget då om du skall tända cigarrer då. Då duger Biltemas Gas-torch för 69:90 tills man är konfirmerad och torr bakom öronen i alla fall.
Frågor på det?