Citat:
Ursprungligen postat av
kebobb
Pappan är militär. jag kan tänka mig att barnen fick lära sig klockan, passa tider och att avrapportera regelbundet tidigt i livet?
Kan så vara, men innebär inte att man rapporterar då det är självklart var man befinner sig. Fram till 19.30 ska Lisa vara på jobbet, oväsentligt om hon åker 7 minuter tidigare.
Citat:
Ursprungligen postat av
Pisseman
Jag hör alltid av mig till familjen när jag åker från jobbet, vare sig jag är försenad eller ej. Det kan ju vara så att de ber en plocka upp mjölk eller annat på vägen hem, så det tillhör allmän hyfs att fråga (om man inte har en närbutik på hörnet hemma).
Det är en annan rutin. Min make ringer alltid och frågar om han behöver köpa något när han är på väg hem, trots att vi har flera butiker på spottavstånd.