Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
Nu vet vi inte vad polisen hittat för spår vid mopeden. Och ett bortförande av en person som pysslar med en moped behöver inte lämna några tydliga spår.
Om hon gått till ladan självmant skulle hon inte heller ha lämnat mopeden olåst och sin väska där. Menar du för övrigt att nyckeln till caféet skulle ha funnits i ladan?
I början delade polisen med sig av det den visste i mycket större utsträckning än nu. Inget sas om spår av tumult vid moppen.
Moppen stod gömd bakom kaféet och det här är ute på landet. En liten stund är inget problem. Det har spekulerats i tråden att nyckel fanns i ladan, och det är mycket praktiskt. Då kan den i personalen som kommer först öppna och gå in, och den som går sist kan låsa och gömma nyckeln. Inget överlämnande av nycklar, eller kopior.