Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2015-06-13, 18:00
  #17893
Medlem
larsingvarsfrus avatar
Som ett tidigare inlägg, ligger det närmast till hands att det rör sig om ett rån som slutade med mord. För mig obekräftade källor ska dottern till ägarinnan låta denna köra iväg med dagskassan på moped. LH kan ha misstagits för denna dotter och det talar ju för att ägarinnan var ordentligt omskakad, då det var tänkt att vara hennes dotter som skulle rånas. Marginaler mellan liv och död så här i efterhand.
2015-06-13, 18:01
  #17894
Medlem
Iam-Varfors avatar
Kanske har sagts och gått igenom förut, men om det nu är så att de här 2 männen jobbade i ladan mittemot fiket och dom hittar en handske som tillhör Lisa där, borde det inte då vara prio 1 att hitta dom som jobbar i ladan och fråga dom vad dom sett och hört?

Vad jag förstått så hade polisen knackat på hos dom men ingen som öppnade? Har man försökt få kontakt fler gånger med dom etc etc..
2015-06-13, 18:01
  #17895
Medlem
Altered-Beasts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vorph666
Kan det vara så att hon hade ett hemligt sexuellt förhållande med den ena polacken? Eller kanske med flera av dom... Eller att den hon hade sexuellt förhållande var tillsammans med polackbruden som sedan mördade henne som hämnd?
Aha du menar de hade BDSM typ strypsex som gick snett då eller? I så fall lär de bli friade då de inte hade uppsåt tack vare att RFSU lobbat för BDSM-sex. Fast de förklarar knappast ändå varför hon glömde nycklarna i moppen och den trasiga mobilen...
2015-06-13, 18:01
  #17896
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ..anonym..
Någon som vet om det var den silvriga VW Sharan som fraktades iväg för undersökning? Låter ju troligt att den användes för att frakta liket. Var det även där hundarna markerade mån tro?

Det finns uppgifter i tråden att hundar skall ha markerat för ovanstående fordon redan dag ett.. Men att polis inte fann något att gå vidare på. Om de uppgifterna är riktiga så är dom ytterst komprometterande.

Vid den tidpunkten skulle de kunna ”gjort skillnad”.
__________________
Senast redigerad av LeeVan 2015-06-13 kl. 18:07.
2015-06-13, 18:01
  #17897
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Altered-Beast
Några småtjejer som kände Lisa Holm berättar om henne:

https://www.youtube.com/watch?v=4hk_0OU_OjA

Nej, de kände inte henne.
2015-06-13, 18:01
  #17898
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ympart
Alltså det är samma ställe, bostad och 'gripplats'!

Lägger in det, med lite annat i senaste uppdatering av karta;
http://i.imgur.com/EezqOeB.jpg

Precis. Och stoppandet tidigare under dagen innebar inte att de greps. De stannades och fotograferades, sen tilläts de gå vidare.
2015-06-13, 18:02
  #17899
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av xmz
Nog fan får vi väl anta att det kommer (eller redan har) skakats fram teknisk bevisning? Jävlar vad olustigt om åklagaren till slut måste släppa dem i brist på teknisk bevisning. Då kan det bli en riktig långbänk.

Har svårt att tänka mig att man inte lyckas få fram tillräcklig teknisk bevisning för en fällande dom när man hittat kroppen samt diverse olika föremål etc.

GM verkar ju inte vara några smarta typer så jag är inte speciellt orolig kring det.
2015-06-13, 18:02
  #17900
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ..anonym..
Men varför tog polisen ur dem ur bilen och lät dem gå in i sin bostad igen? Man ser ju på bilder hur de kommer ut med fängsel från sin bostad.

Kanske kom beslutet om gripandet från högre ort. Polisen följde med MGM tills ordern kom. Man spelar med för att få ännu fler lögner och undanflykter? Kanske fanns det visa språkförbistringar? Kanske talar kvinnan svenska och hon var kanske inte med i bilen? Kanske var det först när hela sällskapet kom in i huset som lögnerna kunde översättas och det blev riktigt intressant.
Då känns det rimligt att fyndet som hittas skulle kunna vara en grävd grav. Att gräva en grop kan ju vara helt oskyldigt om man har en rimlig förklaring...
2015-06-13, 18:02
  #17901
Medlem
valleros avatar
Fallet reser onekligen många frågor, framförallt vad det gäller polisens agerande.
Att MP - än en gång - hittar avgörande bevis är djupt oroande.

Inte för att MP gör det de gör, inte heller för att polisen använder sig av dem, utan för att det nu mer och mer verkar som om gärningsmännen varit ofattbart tafatta och att polisen borde noterat detta utan hjälp från MP.

"– I samband med Missing peoples fynd påträffades två personer som med tanke på hur de uppträdde och hur de tilltalade folk från Missing people gjorde att vi ville ta in dem för förhör, säger insatsledare Martin Fredman."

Borde inte polisen ha noterat misstänkt beteende direkt? De knackade ju på den första natten.
Sedan har vi - vad vi vet och det är inte mycket - det faktum(?) att kroppen hittades i en byggnad som dessa herrar hade tillgång till. Varför har den byggnaden inte genomsökts, och om den har det, hur i helvete kunde de missa det?

Med tanke på att vi här tråden faktiskt inte vet ett skit om vad polisen gjort eller inte gjort eller hur brottet begicks så blir allt jag skriver naturligtvis ren spekulation.

Det skulle vara intressant att veta vad den avgörande ledtråden som MP hittade och ledde polisen till dessa tre var. Släggan var förmodligen viktig, kanske det var mordvapnet, men den hittades långt innan den "avgörande" ledtråden/beviset som ledde direkt till dessa tre uppdagades.

Vissa saker får mig att tro att polisen tidigt fattat att GM måste vara boende i området och att de kanske även fattade vissa misstankar mot just dessa tre vid första nattens dörrknackning.
Om det visar sig vara så är polisens agerande dåligt, om det visar sig att LH levde en tid efter bortförandet är det skandal.
2015-06-13, 18:02
  #17902
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dannee
Om det visar sig att dom är kriminellt belastade sedan tidigare har ett GROVT misstag begåtts. Isf borde dom inte fått komma in i landet / arbetsgivaren borde in anställt dom.

Misstag var då? Det finns inget som hindrar grovt belastade i Schengenområdet att röra sig helt fritt. De behövs inget arbetsvisum för att jobba inom EU. Det sker ingen kontroll någonstans på hur folk för sig.
2015-06-13, 18:03
  #17903
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sculley
I Martorp.
Någon viskade just Martorp som fyndplatsen för LH:s kropp; jag vet inte källans tillförlitlighet, men uppgiften tycks redan ha cirkulerat på tråden.
2015-06-13, 18:03
  #17904
Medlem
Här hittades väl Lisa?
Filmen
http://www.vg.no/nyheter/utenriks/politiet-drapsmistenkte-menn-er-fra-litauen/a/23470047/

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in