Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2015-06-12, 11:31
  #12349
Medlem
Citat:
hon blir sexuellt utnyttjad av sin pappa.
Detta kan ju vara troligt i och med att pappan var så snabb att åka till hennes jobb

Eller också åkte han helt enkelt därför att hon inte kommit hem en timme efter att hon SMS:at att hon skulle åka. Antog att det blivit fel på mopeden etc.
2015-06-12, 11:31
  #12350
Medlem
anneyms avatar
Nu hintas det hela tiden om att allt tyder på att hon finns kvar i närområdet. Det här är mycket märkligt. Ett avskedsbrev? Nej det känns inte troligt. Har dom hittat alla hennes kläder? Det säger ju inget egentligen. Stor mängd blod? Hmm.
2015-06-12, 11:32
  #12351
Medlem
Troians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheUnity
Fast media får inte störa polisens arbete heller, vilket en drönare skulle göra.

Det är klart att de får göra det.
2015-06-12, 11:32
  #12352
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av wareye
Kan det vara så att det nya fyndet är på en plats som redan sökts av och därför kan de säga att hon är kvar i området?

Ja så kan det ju säkert vara, men chansen finns ju också att någon som är med och letar droppar saker. Så det måste vara nåt tyngre bevis tänker jag för att dom säger detta. Jag tror dom hittat nåt plagg eller nåt i vattnet med ev blod på.
2015-06-12, 11:32
  #12353
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CBTAMED
Och hur vet man då att det är Lisa som finns i närheten? Kan ju vara GM som vilseleder poliserna


bra fråga, det kanske är färskt blod på? man undrar ju om dom konstaterar att Lisa finns i närheten vid liv och att hon rör på sig. Eller om det är något som indikerar att hon ligger död i närheten. Ska bli spännande och se hur det är utvecklar sig. Känns som att dom är riktigt nära ett genombrott
2015-06-12, 11:33
  #12354
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Burkgurka
Lite lustigt angående de två senaste sakerna som diskuteras i tråden.

1. Teorier om mobilen och hur den ev kan pejlas etc etc. Många skriver ungefär "men om hon loggat in på kik hade man ju kunnat pejla det".

2. Nya fynd som gjorts och som talar för att hon är kvar i området. Många skriver om kläder, färskt blod, kroppsdelar och allt möjligt.

testa att koppla samma 1 och 2 här så får man teorin att polisens nya fynd är just en påslagen och nypejlad mobil. (lite långsökt men konstigt att ingen gör kopplingen..)

De har hittat delar utav en display samt mobil fodral som föräldrarna sagt kan tillhöra Lisa, med största sannolikhet så är alltså telefonen trasig. Det kom fram tidigt i tråden. Det är bland de första fynden man fann, faktiskt, de skickades på undersökning direkt.. Då det är inte konstigt att inte kopplingen görs, alls
2015-06-12, 11:33
  #12355
Medlem
Handeldvapens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Troian
Vet inte vad som är värst, fantasifulla manusförfattare eller att ha en "otroligt stark känsla"? Tyvärr är både och ganska vanliga kategorier i tråden.

Hur som helst, polisen rubricerar ett misstänkt brott (människorov, vilket är en teknikalitet, egentligen tror de att hon är mördad). Omständigheter kring brottsplatsen tyder inte på något vis på att hon håller sig undan frivilligt, plus att hon inte på något sätt framstår som en strulmaja.

Inget tyder på att någon har planterat spår på nätterna. Men både att GM och att hon själv skulle göra det är fullständigt osannolikt.
Fast brottsrubriceringen innebär bara att de tar höjd i utredningen. De är ju bättre att skjuta för högt och sänka rubriceringen under tidens gång, precis som de brukar göra. Jag har fått uppfattningen att det nya fyndet hittades i ett redan genomsökt område, är det korrekt?

Citat:
Ursprungligen postat av Attackocopter


OnT: Hur lång tid skulle det ta, mellan tummen och pekfingret, att springa kors och tvärs över området där de olika fynden har hittats? Kan man med hjälp av det utesluta att fynden knappast kunde ha placerats ut eller hamnat där under en och samma kväll (dvs kvällen vid försvinnandet)? Dvs. att GM just nu rör sig i området och i efterhand lägger ut fynd.
Jag glömde att man får vara oerhört tydlig här. Ber om ursäkt om du väljer att misstolka.
Lägger ingen möda på dig...
2015-06-12, 11:34
  #12356
Medlem
MeMajks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Troian
Polisen tror alltså att hon kan finnas kvar i omgivningen. Inte ett jättestarkt uttalande.

Samtidigt lite luddigt att de formulerar sig på det sättet; tro och kan finnas, tolkar jag mer som att de är på status quo men att de måste säga något för att lugna media
Har fortsatt inte sett någonstans att de uttalat sig om NFC svar
2015-06-12, 11:34
  #12357
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av anneym
Nu hintas det hela tiden om att allt tyder på att hon finns kvar i närområdet. Det här är mycket märkligt. Ett avskedsbrev? Nej det känns inte troligt. Har dom hittat alla hennes kläder? Det säger ju inget egentligen. Stor mängd blod? Hmm.
De ska ha hittat en "sak" som tillhört henne. Bekräftat av föräldrarna. Källa SR.
2015-06-12, 11:34
  #12358
Medlem
Kom nyss på en HEMSK teori också om varför polisen tror hon är i närheten.

Först hittar de ju en handske, sedan mobil, sedan ring. De 3 andra fynden igår har de inte sagt vad det är ännu, låt säga att detta är: Jacka, skor.

Låt säga att det de hittat idag är: Jeans, trosor, underkläder.

På så sätt så kan dom mena att nu är dom nära att hitta henne.

Fyfan vad hemskt det är om det är det polisen menade att de tror hon är i närheten.

För då leder alla ledtrådar att hon blivit dumpad om de fortsätter i samma spår och mördaren "plockat av henne" mer och mer kläder för att sedan dumpa kroppen.
__________________
Senast redigerad av cadoro 2015-06-12 kl. 11:37.
2015-06-12, 11:34
  #12359
Medlem
Kan någon form av jordbruksmaskin ha bearbetat kropp och ägodelar?

Man tröskar/skördar
Väll inte enns vårsådden så här tidigt. Men foderkvarnar etc?
2015-06-12, 11:34
  #12360
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Nej, du kan inte neka någon att filma eller fota på allmän plats. Märkligt att media inte gagnar sig av drönare för se bättre.

Läste lite snabbt i tryckfihetsförordningen kap 7. §4 där framgår det att man i vissa fall inte får posta vissa känliga uppgifter men det är mer fråga om spioneri eller högföräderi och sådant men orkade inte läsa igenom allt.

Jo drönare borde man kunna flyga runt med iaf för att hjälpa MP. Då framförda av MP själva och inte media.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in