Citat:
Ursprungligen postat av
Bassiehof
Jag har aldrig behövt värma upp så det blivit "rödvarmt". Lite overkill kan man tycka. Då är det stor risk att ett och annat tar skada/böjs/metallen försvagas.
Det är ju det som är själva finessen med uppvärmning, att fort värma upp den delen som "kramar" fast. Kanske inte alltid så långt som till rödvarmt men strax däromkring dvs. 5-600 grader lite beroende på var det sitter. Tanken är ju att värma så litet område som möjligt, exempelvis muttern, och skruva bort den innan värmen leds iväg.
Tänk dig t.ex. en fjäderbussning av gummi, inuti den är det en metallhylsa som skruven går igenom och på skruven sitter en mutter. Med en för klen värmekälla så kommer du att värma mutter, skruv och hylsan, vilket i sin tur påverkar gummit i bussningen. Med en värmekälla värd namnet så värmer du snabbt upp muttern och hinner skruva av den innan värmen ens börjat sprida sig.