Citat:
Ursprungligen postat av
nidbild
Rekord år! vad gör politiker åt detta kaos herrejävlar
Alldeles för få skjutningar för att det skall bli rekord, vi är i mitten av Maj månad, frekvensen av skjutningarna måste öka för att det skall talas om "rekord", snarare har det blivit en nertrappning, slut på måltavlor snart?
2013 var väl "rekord", då var det närmare 60 skjutningar och 8 döda? Det måste bli si så där 40-50 skjutningar på de resterande 6 månaderna som vi har kvar av 2015 för att "rekordet" skall slås med andra ord.
Dock så kan man konstatera att gängen blir mer hänsynslösa, det hade lätt kunna vara fler döda, traumavården i GBG måste vara i världsklass, snubben som blev klippt på generalsgatan verkar ju till exempel överleva, efter skott i ansiktet och bålen. Killarna som blev skjutna i huvudet vid macken i Majorna överlevde också. Bra betyg till traumaenheten på Sahlgrenska.