Ville ta reda på varför isbitar ofta spricker när de läggs i ett glas med exempelvis vatten. Google ledde mig till denna film och svar:
Länk.
Kan man göra detta med alla möjliga material? Är det något särskilt med just vattnets struktur som gör att det händer, eller skulle jag rent hypotetiskt kunna få till exempel en kork att spricka på liknande sätt? Säg att du lägger korken först i flytande kväve och sedan i kokande vatten.
Antar att detta är på molekylnivå men som en tankelek, kan man kyla ned enstaka atomer och snabbt föra över dem i ett superhett medium för att "spräcka dem" och undersöka elementarpartiklar?
Jag hade även lite svårt att hitta matematiken/fysiken bakom, är det någon som kan hänvisa till var man kan hitta det?