2015-05-09, 03:00
  #181
Medlem
Månsans avatar
För sent. För panikartat. För uppenbart taktiskt.
Glädjande att de flesta ser i genom detta patetiska försök till röstfiske. Moderaterna har noll trovärdighet i samtliga frågor som rör invandring och integration.

Ett parti som för ett halvår sedan leddes av en mentalsjuk och lät sin invandringspolitik dikteras av figurer som Romson, Ferm och Fridolin är för åratal framåt diskvalificerade att yttra sig i ämnet invandringspolitik.
Citera
2015-05-09, 03:05
  #182
Medlem
Uran233s avatar
När får vi höra AKBs förslag om ett nytt miljonprogram? Verkar man för att befolkningsöka med 100,000 låginkomsttagare per år bör väl dessutom staten gå in och bygga sisådär 50,000 nya bostäder per år som dessa har råd med, eftersom den privata sektorn vägrar? Eller hur har de tänkt, nu när de verkar vaknat efter 8 års dvala?
Citera
2015-05-09, 04:05
  #183
Medlem
BigDingDongs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cochran
.
Långt svar på frågeställningen, men jag litar tyvärr inte längre på M. Deras utspel kan mycket väl endast vara ett försök att få tillbaka förlorade röster, i stället för att vara en grundlig omvändning där de äntligen uppskattar oss vanliga svenskar och förstår vilka problem deras ymniga invandringspolitik har förorsakat.

Jag upprepar vad jag skrivit tidigare:
Det är Migrationsverket som bestämmer vilka regler som gäller för att bevilja PUT. Våra folkvalda har i dagsläget inget att säga till om i denna fråga. Det krävs i princip en lagändring för att ta ifrån Migrationsverket bestämmanderätten över PUT.

Därmed så är AKB:s utspel hel betydelselöst i praktiken. Även om M skulle lägga ett lagförslag beträffande PUT i riksdagen så kommer de aldrig att få den majoritet som krävs för att genomföra lagen.

AKB:s uttalande saknar alltså all form av substans. Dåligt att ingen reporter talar om detta för henne och frågar varför hon babblar om sådant som hon inte kan påverka.
Citera
2015-05-09, 04:13
  #184
Medlem
EvilGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StefanHeterJag
Spelar ju ingen roll vad dom lovar, decemberöverkommelsen garanterar ju att dom inte kan föra sin egen politik. Dom kan lova precis vad som helst och sen rycka på axlarna. Bara snömos.

Tanken ser mer ut att vara en början en utveckling av en ny integrations- och migrationspolitik mot nästa val. AKB håller på att växa in i sin roll som partiledare, då är det bra om man ska ha en ny linje att växa in i den medan man stöter å blöter den nya föreslagna politiken inom partiet istället för att bara kasta fram ett uppenbart plagierat manifest från Sverigedemokraterna och Folkpartiet som valplattform i augusti 2018. Rätt så uppenbart vad man väljer. Att kasta fram ett hastigt nedklottrat manifest är om något röstfiske, detta tyder på att de är seriösa att utveckla denna linjen.
Sen är DÖ så som det alltid har varit i Sverige, man lät helt enkelt den största koalitionen få igenom budgeten. Men Sverigedemokraterna fattar inte sådant, det var trots allt tradition. Det passar enbart de att gråta ut tradition så fort det gynnar dem. Jag talar givetvis om talmansposten. När det handlade om budgeten gick mediakåtheten före tradition. Med andra ord var man tvungen att förtydliga traditionen med ett ståhej och formalia istället för "gentlemens agreement". Detta ledde självklart till mer bölande från både V - som vid regeringsbildningen också bölade när Löfvén tillkännagav det alla visste, nämligen att regeringen kommer söka samarbete med allianspartierna - och SD.

På tal om att inte kunna "föra sin egen politik":
http://www.svd.se/kultur/understrecket/oppositionen-atertar-rollen-som-opponent_4230995.svd

Citat:
Ursprungligen postat av elgecy
Sa inte Reinfeldt att det fanns jättemycket plats i lador och skogar uppåt i sverige? Ska vi stänga våra hjärtan nu?? Jag fattar ingenting, förvirringen är enorm

Det återstår att se, men nu är inte Reinfeldt det högsta hönset längre. Han har avgått och det har valts en ny partiledare, nämligen Anna Kinberg-Batra.

Citat:
Ursprungligen postat av Ingakrusiduller
Herregud vad obehagligt förslag, "skaffa jobb på tre år annars får du lämna landet"
3 års försörjning av svenska folket, flyktingarna går på tre SFI lektioner i veckan och sedan sitter hemma och tittar på AL Jazzeera.

Måste vara oerhört bekvämt att kolla på "Al Jazzeera" med den ständigt gnagande vetskapen om utvisning inom en uträknad framtid eller? Nej, precis.
Utöver detta kan jag som har jobbar med flyktingar avslöja för dig att livet med SFI-plugg är långt ifrån dina antaganden med tre påstådda lektionstillfällen i veckan och ständigt uppslukad tid p.g.a gloende av "Al Jazzeera". Som exempelvis sociala aktiviteter på fritiden med SFI-gruppen osv.
Citera
2015-05-09, 04:14
  #185
Medlem
EvilGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BigDingDong
Det är Migrationsverket som bestämmer vilka regler som gäller för att bevilja PUT.


Källa?
Citera
2015-05-09, 04:16
  #186
Medlem
Sprangdegs-Harrys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BigDingDong
Jag upprepar vad jag skrivit tidigare:
Det är Migrationsverket som bestämmer vilka regler som gäller för att bevilja PUT. Våra folkvalda har i dagsläget inget att säga till om i denna fråga. Det krävs i princip en lagändring för att ta ifrån Migrationsverket bestämmanderätten över PUT.

Därmed så är AKB:s utspel hel betydelselöst i praktiken. Även om M skulle lägga ett lagförslag beträffande PUT i riksdagen så kommer de aldrig att få den majoritet som krävs för att genomföra lagen.

AKB:s uttalande saknar alltså all form av substans. Dåligt att ingen reporter talar om detta för henne och frågar varför hon babblar om sådant som hon inte kan påverka.

Du är medveten om att rikstagen stiftar lagar va?
Citera
2015-05-09, 05:28
  #187
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av morphing
https://www.gp.se/nyheter/sverige/1.2708703-m-infor-tillfalliga-uppehallstillstand
http://www.svd.se/nyheter/inrikes/m-infor-tillfalliga-uppehallstillstand_4548274.svd

Detta sades på en presskonferens för 10 minuter sen.

Ett litet citat:


MUF ställer sig självklart starkt kritiska.

Är detta detta ett politiskt spel eller faktiskt något moderaterna vill införa? Vad säger ni kritiker? Detta är väl precis det många personer på Flashback vill?

Diskutera!

Det här är ju bara ett spel för galleriet för att ta tillbaka röster från SD.

Det står att TUT övergår till PUT efter 3 år om man gått på SFI och skyddsbehovet kvarstår. Självklart kommer babben säga att skyddsbehovet kvarstår, det är bara för babben att hitta på något att säga. Tom 30 åriga män ljuger och säger att de är 17 och blir trodda så.
Citera
2015-05-09, 05:54
  #188
Medlem
EU should ‘undermine national homogeneity’ says UN migration chief Peter Sutherland

http://www.bbc.com/news/uk-politics-18519395

Inga suveräna länder längre utan en internationell regim:
Peter Sutherland on Justice and Migration 7 min

http://m.youtube.com/watch?v=7_NUeKqT6Kw
Citera
2015-05-09, 06:08
  #189
Medlem
BigDingDongs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EvilG
Källa?

Migrationsverket får en gång om året ett styrdokument från regeringen. Det senaste dokumentet har följande lydelse:

"Målet är att säkerställa en långsiktigt hållbar migrationspolitik som värnar asylrätten och som inom ramen för den reglerade invandringen underlättar rörlighet över gränser, främjar en behovsstyrd arbetskraftsinvandring och tillvaratar och beaktar migrationens utvecklingseffekter samt fördjupar det europeiska och internationella samarbetet."

Källa: http://www.migrationsverket.se/Om-Migrationsverket/Vart-uppdrag.html

I princip skulle man kunna lägga till en mening beträffande PUT i ovanstående text. Men utöver att ett sådant tillägg skulle kännas lite malplacerat så skulle det betraktas som ministerstyre.

I övrigt så gäller utlänningslagen och de tolkningar av denna som fastställts genom rättspraxis.

Beslut om uppehållstillstånd meddelas av Migrationsverket.

Källa: Utlänningslag (2005:716) 5 kap. 20 §
Citera
2015-05-09, 06:33
  #190
Medlem
BetongNasses avatar
1) Om personen kan visa upp en inkomst, permanentas uppehållstillståndet.
2) Om personen efter 3 år fortfarande har ett skyddsbehov, permanentas uppehållstillståndet.
3) Om personen fullföljer etableringsaktiviteter , permanentas uppehållstillståndet.

Så det är helt enkelt ett Moderat Språktest...
Gå på SFI och något jobbsökartrams så får du PUT.
Vi vet vilka krav som ställs på nyadlen på dessa ställen...
Citera
2015-05-09, 07:03
  #191
Medlem
Så det är helt enkelt ett Moderat Språktest...
Gå på SFI och något jobbsökartrams så får du PUT.
Vi vet vilka krav som ställs på nyadlen på dessa ställen...[/quote]

__________

Bra sammanfattning! Det är ett modernt språktest. Spot on. FP har kört med Nu-skall det-bli-hårdare-tag-i-invandringsfrågan-språktest. Efter valet var det inte en FP som sa ett ord om språktest. Den har FP kört med i flera val. Nu kör moderaterna samma skitprat med ett moderat språktest.
Citera
2015-05-09, 07:07
  #192
Medlem
BigDingDongs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sprangdegs-Harry
Du är medveten om att rikstagen stiftar lagar va?

Jo, jag vet att det är riksdagen som stiftar lagar.

Om du läser Utlänningslag (2005:716) 5 kap. 1 § så skulle det i princip gå att göra ett tillägg där, men jag tror att Lagrådet skulle säga ifrån. Det blir mycket svårt att utforma lagtexten så att den blir rättssäker skulle säkerligen Lagrådet invända. Man vill inte ha en massa särbestämmelser (vad menas med en anställning etc.) som blir svårtolkade i lagboken. Dessutom så är det väldigt få flyktingar som lyckas få ett arbete inom de tre första åren i Sverige.

För att AKB:s förslag skall bli verklighet via lagstiftning krävs en motion i Riksdagen, sedan skall förslaget ut på remiss. Därefter vill Lagrådet säkert uttala sig. Sedan skall beslutet klubbas i Riksdagen (det gäller att få en majoritet mot alla flyktingkramare). Om man får igenom förslaget så kommer lagen att börja gälla tidigast om tre år. Därefter skall de beslut som tas omprövas så att man får en praxis. Jag gissar på att processen skulle ta minst fem år om alla har en positiv inställning till ursprungsförslaget.

Nä, detta är bara ett simpelt försök till röstfiske från AKB:s sida. Om hon går vidare med förslaget så är det bara för att inför valet 2018 kunna säga: "Vi hade ett BRA förslag men det stoppades tyvärr av riksdagen (regeringen)."
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in