Citat:
Ursprungligen postat av
lucifersatan
Värst vad folk var negativt inställda till läkemedel. Det Skulle vara kul att veta hur många som får ett livsdugligt liv tack vara läkemedel eller de som överlever tack vara läkemedel. Synd att folk oftast bara ser det dåliga. Givetvis ska man inte ta läkemedel om man inte behöver, då fyller de ju ingen funktion. Men att inte våga ta ta en alvedon eller ipren vid huvudvärk för att man tror att det är farligt är ju bara dumheter.
Det är onödig medicin som folk är negativt inställda till, det är många som knaprar paracetamol/acetylsalicylsyra dagligen eller iallafall flera gånger i veckan för att de har lite ont någonstans istället för att hitta anledningen till att de faktiskt har ont. Sen har ju alla lite olika uppfattning om vad som är onödig medicin men de flesta kan nog enas om att antibiotikaanvändningen är för stor då problemet med resistenta bakterier växer.
Jag själv har/har haft såpass stora problem med mensvärk att trots att jag har tagit ipren blir livet knappt livsdugligt de värsta dagarna så jag är sjukt glad att alternativet finns men jag ser också hur folk missbrukar allt möjligt bara för att de kan och det finns tillgängligt, för mig är det tex. jättebra att affärer som har öppet till 21-22 får sälja smärtstillande men jag vet inte om det har varit så bra för befolkningen i stort då det nu går att köpa värktabletter överallt och de som missbrukar kan rotera mycket lättare mellan inköpsställena för att inte bli påkomna. Eftersom jag själv är negativt inställd till onödig medicin så försöker jag alltid hitta grundproblemet och det har visat sig att det är massor av olika faktorer som påverkar saker som mensvärk, någonting som folk tror bara är där precis som folk har fått för sig att huvudvärk bara är där helt plötsligt.