Känns som att vi har en ny raket på gång, eller vad tror ni? 3 månader 46%+
Att Clavister har fokuserat på både hårdvara och mjukvara för cybersäkerhetslösningar inom kritisk samhällsinfrastruktur och försvar framstår ju som en riktigt träffsäker “spådom”, med tanke på den utveckling vi ser i världen.
https://www.avanza.se/aktier/om-aktien.html/480188/clavister
https://www.dagensps.se/foretag/stor-norsk-forsvarsorder-till-svenska-bolaget/
Cybersäkerhet blir en allt större angelägenhet. Nu får Clavister i Örnsköldsvik en stororder från det norska försvaret. Ordern har ett värde på 280 miljoner kronor med en option på ytterligare 15 miljoner.
https://www.placera.se/nyheter/momentumaktier--har-ar-vinnarna-med-storst-uppsida-2026-02-16
Stor uppsida inom cybersäkerhet
På andra plats i listan ligger cybersäkerhetsbolaget Clavister. Bolaget har inte bara levererat en avkastning på nära 100% det senaste året, utan har fortfarande en uppsida på 75%, enligt analytikerkåren. Denna utveckling drivs av det ökade behovet av cybersäkerhetslösningar i en alltmer digitaliserad och säkerhetsmedveten omvärld. Analytiker pekar på förbättrade fundamentala faktorer inför 2026, där bolaget framgångsrikt har börjat konvertera sin orderstock till intäkter. Clavister har samarbeten med försvarsbolag som Saab och BAE Systems.
Not investment advice , men det vore värdefullt att få några kritiska ögon på detta. Jag ser egentligen bara amerikanska utmanare i den här sektorn, och vi vet nog alla att de inte alltid är aktuella för den europeiska marknaden längre.