Har försökt att stifta bekantskap med Tor browser i veckan. Idag var det dags för uppdatering och då flyttade Panda filen firefox.exe från sin ursprungliga plats till karantän.
Nu funkar inte genvägen när jag vill starta Tor. Får förfrågan om jag vill ta bort genvägen och vet inte om jag ska svara ja eller nej.
Panda erbjuder att återställa filen eller ta bort den, vilket bör jag göra? Pandas åtgärd beskrivs också som att en misstänkt fil neutraliserats, vad innebär det?
Laddade ner Tor från torproject.org som borde vara ok.
Operativsystemet är Windows 8 och jag är inte inloggad som admin om det är till någon hjälp.
Hur ska jag gå till väga nu?
__________________
Senast redigerad av Kamelhund 2015-02-25 kl. 23:19.
Anledning: stavfel
Skulle gissa på att det är en false positive, men det låter skumt för Pandas nya XMT motor får inte många false positive.
Så skulle säga att du återställer den och laddar sedan upp på Virustotal, visa sen resultatet.
Om du orkar kan du även skicka den till mig så ska kolla igenom den.
Gjorde till slut en ren ominstallation då datorn haft några andra småproblem (ej virusrelaterade) samt att jag tyckte den kändes "smutsig" efter Tor uppdateringen.
49 st antivirus ansåg att den var skadlig enl. virustotal, 8 st tyckte den var ok. Känns inte som det var en false positive.
Du kan även bara ladda ner själva tor klienten utan Firefox, men då måste du ha din webbläsare inställd på tors proxy och du bör använda diverse noscript addons.