Citat:
Ursprungligen postat av
Bassiehof
Vem behöver gymkort? För mig räcker ett fysiskt krävande arbete. Grejen är vad personalchefen säger, att de räknar det som arbetsuppgifter. Det är just för att motverka hybris och storhetsvansinne hos chefer som de här lagarna finns.
Ett fysiskt krävande jobb kräver i ännu högre grad att man tar hand om sig själv och tränar på sin fritid. Jag känner många hantverkare inom plattläggning och snickeri som drar på sig diverse arbetsskador för att dem inte tar hand om sig själva.
Att styrketräna samtidigt som man har dessa typer av jobb leder till att man står betydligt bättre rustad från att inte dra på sig massa problem med exempelvis ryggen och axlar. När man dag ut och dag in i byggsektorn lyfter saker och ting på fel sätt så behöver man ha en stark och hållbar rygg, starka axlar och liknande, starka lår. Detta bidrar inte jobbet till, jobbet bidrar till förslitningsskador, som man förebygger genom att träna på gym och "lyfta vikter" på rätt sätt så att man blir stark i kroppen och muskulaturen.
Liknande gäller för kontorsnissar som drar på sig diverse skador av andra orsaker, tobaksanvändning, för mycket stillasittande etc. För dessa bidrar träningen till mindre droganvändning, mindre förslitning pga för mycket stillasittande samt att för bägge grupper, både kontorsfolk och hantverkare så ger träningen inte bara en billig fysisk hälsoförsäkring utan även en psykisk. Att träna ger en boost till det psykiska välmåendet och välbefinnandet som är ovärderligt.