2016-03-14, 13:51
  #73
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Turistparadiset
Invandrarfientligt är det också, har jag förstått av SR.

Det är åtminstone ärligt av SVT att så öppet visa att de tar ställning. Att de inte längre försöker maskera att de är starkt partiska i vissa frågor.

Jag har aldrig sett så många kommunster inbjudna till morgonsoffor, sk debatter och andra program i STASI SERVICE som det senaste året eller så.
Citera
2016-03-14, 17:02
  #74
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lucas49
Med stora flyktingströmmar eller andra förändringar som skakar om samhällen så dyker alltid populisitiska extrempartier upp, det hör till så att säga. Det viktigaste är ju att dom inte får för stort fotfäste i politiken så vi får en upprepning av tiden före ww2 när oro i Tyskland skapade monstret Adolf Hitler och hans förbrytarregim. Merkel måste nog anpassa politiken till hur valresultaten ser ut och på så sätt neutralisera ytterlighetspartierna så dom inte växer och våldför sig på Europas stabilitet och välstånd. Dessa extrempartier är ju knappast populära, enbart ett nödalternativ för missnöjda väljare, ungefär som SD.



Det är massinvandringen som hotar Europas stabilitet och välstånd, inte motståndet mot den.

Vad är för övrigt ett "missnöjesparti"? Är det något du reflekterat över någon gång, eller papegojupprepar du bara fraser som spottas fram i MSM? Kan ett parti verka för någon typ av egentligen förändring utan att av eliten beskrivas som ett "missnöjesparti"?
Citera
2016-04-08, 17:48
  #75
Medlem
Spelarn1s avatar
Beatrix von Storch har nu gått med i EFDD-gruppen (gruppen SD sitter i) i EU-parlamentet.

Citat:
“The Europe of Freedom and Direct Democracy Group welcomes German MEP Beatrix von Storch as a new member.

We are pleased that such a prominent and respected member of the AfD Party subscribes fully to our Charter and will work with us for a Europe of Freedom and Direct Democracy.
http://www.efddgroup.eu/newsroom/press-releases/joining-the-efdd-group
Citera
2016-04-08, 20:00
  #76
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Spelarn1
Beatrix von Storch har nu gått med i EFDD-gruppen (gruppen SD sitter i) i EU-parlamentet.


http://www.efddgroup.eu/newsroom/press-releases/joining-the-efdd-group

Hon är väl inte den brightaste, men kankse hon gör nytta där...
Citera
2016-04-17, 15:37
  #77
Medlem
Ördögs avatar
Om två veckor samlas AfD till partidag i Stuttgart, varvid bland annat ett partiprogram saka antas. Enligt förhandsuppgifter kommer partiet att besluta om en klart anti-islamsk politik. Bland annat bör synliga islamska symboler, som minareter, böneutrop och heltäckande slöjor, förbjudas.
"Islam är i sig en politisk ideologi, som är oförenlig med vår grundlag", säger AfD:s t.f. partiordförande Beatrix von Storch.

http://www.tagesschau.de/inland/afd-257.html
Citera
2016-04-18, 17:01
  #78
Medlem
Ördögs avatar
De tyska muslimernas centralråd jämför AfD med - tadaah! - nazisterna.

http://www.spiegel.de/politik/deutschland/zentralrat-der-muslime-vergleicht-afd-mit-nsdap-von-adolf-hitler-a-1087748.html
http://www.dw.com/en/germanys-muslim-leaders-condemn-afds-anti-islam-proposal/a-19195181
Citat:
Politicians like von Storch and her colleague Gauland wanted to put an end to a society based on peace and democracy, the head of Germany's Central Council of Muslims, Aiman Mazyek said. "It is not Islam which is against the Basic Law [the German constitution], but the AfD which does not conform to it," Mazyek claimed.
---
Mazyek also said there was a need to create awareness about the anti-Islam wave. "Creating awareness means pointing out that for the first time since Hitler's Germany, there is a party which is discrediting and existentially threatening a religious community," he told public broadcaster NDR.
Citera
2016-04-18, 18:35
  #79
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ördög
De tyska muslimernas centralråd jämför AfD med - tadaah! - nazisterna.

http://www.spiegel.de/politik/deutschland/zentralrat-der-muslime-vergleicht-afd-mit-nsdap-von-adolf-hitler-a-1087748.html
http://www.dw.com/en/germanys-muslim-leaders-condemn-afds-anti-islam-proposal/a-19195181

En jämförelse, som naturligtvis är horribel. Jag ser det som positivt, att AfD radikaliserats. Det är en nödvändighet för att utgöra ett alternativ till etablissemanget.
Citera
2016-04-30, 13:57
  #80
Medlem
Prawitzs avatar
"Objektiva" SVT är i farten igen.

Citat:
Hundratals gripna i Tyskland vid partikongress

Polis och demonstranter har drabbat samman i Stuttgart med anledning av att invandringsfientliga partiet AfD, Alternativ för Tyskland håller kongress. Enligt polisen är mellan 800 och 900 våldsamma demonstranter på plats.

Under mötet ska Alternativ för Tyskland anta sitt första partiprogram, en händelse som lockat dit en stor mängd motdemonstranter. Trots att demonstranterna försökte hindra delegater och andra från att ta sig in i kongresscentret har mötet hittills avlöpt som planerat, rapportar BBC.

Fakta: Partiet AfD

Alternative für Deutschland (AfD) bildades 6 februari 2013.
Partiet är skeptiskt till EU, samt fientligt mot migrationen till Tyskland.

http://www.svt.se/nyheter/utrikes/oroligt-vid-tysk-partikongress

Hoppas AfD kan hålla ihop internt och bli ett stabilt politiskt parti som på lite sikt kan utmana dom etablerade partierna i Tyskland. Europa kommer gå samma väg som Tyskland, och den dagen Tyskland släpper massinvandringspolitiken kommer resten av Europa också göra det.
Citera
2016-04-30, 14:09
  #81
Medlem
Ördögs avatar
En undersökning som Welt am Sonntag gjort visar att AfD är ett parti för välutbildade och höginkomsttagare. Över en tredjedel av partiets anhängare tillhör de rikaste 20 procenten av Tysklands befolkning, färre än en tiondel uppger sig ha bekymmer över sin egen ekonomi.

Tidningen framhåller att klichébilden av AfD som en samling lågutbildade losers inte stämmer. Annat är det med NPD - av dess väljare tillhör bara fyra procent Tysklands rikaste, medan 31 procent hänförs till den fattigaste femtedelen.

AfD ist eine Partei der Besserverdiener und Gebildeten
http://www.welt.de/politik/deutschland/article154899202/AfD-ist-eine-Partei-der-Besserverdiener-und-Gebildeten.html
__________________
Senast redigerad av Ördög 2016-04-30 kl. 14:14.
Citera
2016-05-01, 23:58
  #82
Medlem
datormusmannens avatar
AfD - nya nazistpartiet?

http://www.sydsvenskan.se/varlden/ytterparti-antar-antiislamsk-agenda/

AfD är Tysklands i opinionsundersökningarna 3e största parti. De har nu antagit en starkt anti-islamistisk agenda. Tänk på att partiet bildades för enbart 3 år sedan.

De vill i princip göra en helomvändning i flyktingpolitiken och förbjuda islam i någon form av offentlighet.

Tankar på detta? Är inte att utmåla ett helt folk som oönskvärda baserat på religion något som vi sett förr i Tyskland?
Citera
2016-05-02, 00:02
  #83
Medlem
Jackschnuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av datormusmannen

De vill i princip göra en helomvändning i flyktingpolitiken och förbjuda islam i någon form av offentlighet.


Nja, de kan inte förbjuda slöja. Det är omöjligt, men burka vill de förbjuda.
Citera
2016-05-02, 00:05
  #84
Medlem
datormusmannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jackschnus
Nja, de kan inte förbjuda slöja. Det är omöjligt, men burka vill de förbjuda.

Svårt att säga. Om de har kommit så här långt i sina tankar efter bara 3 år, vad kommer hända nästa år?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in