Citat:
Ursprungligen postat av
Strappa71
Det som gäller är var du är folkbokförd 1a november föregående år.
För att vara säker på att arbetsgivaren använder "rätt tabell" så kan du beställa hem en A-skattsedel och lämna in till lönekontoret.
Om du vill ha "rätt skatt" direkt istället för att behöva vänta på skatteåterbäringen så kan du välja att skattejämka med procentbeslut. Det förutsätter dock att du har stenkoll på vad du kommer att tjäna under resten av året. Man får hem beslutet på ca 5-10 arbetsdagar om man använder sig av skatteverkets e-tjänst online. Då dras det samma ( rätta! ) procentsats i skatt varje månad istället.
Tack ska du ha,
Problemet för mig är så här att jag har varit folkbokförd på ort A och bott på ort B (enligt företaget), egentligen har jag bott på ort A och pendlat därifrån. Så, kommer skatteverket tro att jag bott och pendlat från ort B? Ort B ligger närmare jobbet men jag har i själva verket pendlat då jag bara har använt B-ortens address för attt få jobbet. Jag har ingen anknytning dit. Kan jag då få pengar för pendling trots att företaget berättat för skatteverket att jag "bott" på ort B?
Eller åker jag dit på att deklarera pendling om skatteverket och jobbet tror att jag bott väldigt nära jobbet?