2015-11-15, 09:35
  #481
Bannlyst
Allt är en lögn som kommer från maktelitens kanaler. De är mästare på att ljuga om arbetslösheten, där man använder begreppet "sysselsättning" för att kringgå de verkliga problemen. Dit räknas folk som är i FAS3 och i andra arbetsmarknadsutbildningar, deltidsarbetare etc. Den riktiga arbetslösheten i detta landet är snarare 25-40 procent någonstans. Då har vi inte ens räknat in alla som pluggar och är förtidspensionärer eller långtidssjukskrivna.
Citera
2015-11-15, 09:40
  #482
Medlem
Detta med de högutbildade flyktingarna är något som PK-feministerna har använt ganska flitigt för att sälja in Sveriges extrema flyktingpolitik och tyvärr har många svenskar gått på det.
De flesta flyktingarna kommer för det första inte från Syrien och för det andra så är den eventuella utbildning de har från Syrien i de flesta fall oanvändbar i Sverige. Den viktigaste kunskapen för dessa invandrare är Svenska och sedan kanske körkort. Att de var duktiga på matte, arabiska och Islam i skolan har de knappast någon nytta av i Sverige.
Citera
2015-11-15, 10:11
  #483
Medlem
Svenne-i-Banans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Aftonbladet verkar vara lika immuna mot fakta som förut. Idag så skriver de:



Oavsett vad man läst efter gymnasiet så är man en akademiker enligt Aftonbladet. Det innefattar en kurs i svetsning mm.

Fill kand i terrorism på ISIS universitet?

Dessutom missar Aftonbladet att långt ifrån alla som påstår sig komma från Syrien verkligen gör det.
Citera
2015-11-15, 11:04
  #484
Bannlyst
Det verkar finnas en del media som vågar kritisera den förda politiken. Men i det stora hela verkar ju svensk media sakna all form av kritiskt tänkande. Jag tycker det verkar som om media mest handlar om klippa å klistra in, kopiera nån annan, inte tänka själv.

http://www.svd.se/vad-ar-det-for-fel-pa-svensk-forskning
http://www.svd.se/sverige-vet-inte-vad-invandringen-kostar
http://www.svd.se/akut-brist-pa-asylboendeplatser/om/sverige
Citera
2015-11-15, 11:06
  #485
Medlem
Salama-Blixts avatar
Sveriges nyexaminerade högskoleingenjörer har en kunskapsnivå i paritet med en så kallad gymnasieingenjör från sjutti- och åtti-talet.
Vilken nivå har syriska akademiker? Högstadiet? Fast största problemet är att dom inte förstår svenska eller vill anpassa sig till svensk företagskultur, vilket försvårar högskolornas näringslivssamverkan.
Citera
2015-11-15, 11:09
  #486
Avslutad
Fatima är tydligen Filosofie Doktor i Nagelteknologi!
Citera
2015-11-15, 11:25
  #487
Medlem
Jag läste för ett par dagar sedan en artikel i Aftonbladet (Hittar inte artikeln) där någon från läkarförbundet påstod att det av 150000 asylsökande fanns 1000 läkare. Det skulle innebära att det finns dubbelt så många läkare bland de asylsökande som snittet i EU. Självklart stämmer inte det. Snittet inom EU är ca 3,8 läkare per tusen innevånare. Vad kan snittet ligga på i Syrien och övriga MENA-länder? Tror verkligen läkarförbundet på dessa siffror eller varför säger man så?
Citera
2015-11-15, 11:51
  #488
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av börsvalp
Fatima är tydligen Filosofie Doktor i Nagelteknologi!

Det tar sig ju! Vänta bara snart vänder det!
Citera
2015-11-15, 12:13
  #489
Medlem
zorzes avatar
Förstår inte glädjen över detta "kompetensregn" vi dränerar alltså ett land på kompetens.

Pk maffian borde istället få detta kompetensregn att stanna kvar i sina länder ,försvara det och därefter bygga upp det.

Men eftersom kompetensregnet är en korrigerad lögn så tas inte detta upp till diskussion.

Det här att få kompetensregnet att stanna kvar gäller inte enbart Syrien utan ockå länder som Somali och Afghanistan mfl. Fattiga länder.

Det dras upp till och från att vi inte behöver bekosta deras utbildning utan det blir till en vinstlott för oss.

Jag vill ifrågasätta denna retorik med att påstå att det vore bättre att de högutbildade stannade kvar i sina länder och hjälpte till att vidareutveckla dem

Men nej,egoismen har inga gränser....
__________________
Senast redigerad av zorze 2015-11-15 kl. 12:39.
Citera
2015-11-15, 12:36
  #490
Medlem
Bra att dessa nyhetsflash som endast skapades för att dämpa kebabtekniker ryktet kommer upp igen. Patetiskt försök som låter än mer absurt idag med 2500+ invällare om dagen. Tack invalid MSM för att ni finns.
Citera
2015-11-15, 12:41
  #491
Medlem
retepm.s avatar
Ja välutbildade som beter sig som vildar. Jag har aldrig bevittnat detta omänskliga betende araber uppvisar från sk. främlingsfientliga.
Citera
2015-11-21, 17:35
  #492
Medlem
SlösO, Skattebetalarnas slöseriombudsman, Rebecca Weidmo Uvell, skriver i Dagens Samhälle:

Mytbildning om utbildning försvårar integrationen

Citat:
Förra veckan hade Aftonbladet en artikel med rubriken ”Fyra av tio nyanlända syrier högutbildade”. De hävdade att så många som 38 procent är högutbildade av syrierna, enligt statistik från Arbetsförmedlingen. ”Med flyktingvågen från Syrien har Sverige fått sin största akademiska tillströmning hittills”. Problemet är att detta är inte alls stämmer.

Citat:
När jag frågade Arbetsförmedlingen på Twitter om begreppsförvirringen svarade de ”Akademiker är ett brett begrepp”.

Och här vill jag stanna lite. För nej, akademiker är inte ett brett begrepp. I alla länder betyder akademiker ”en person med akademisk examen”, från högskola eller universitet. Du är inte akademiker om du inte har examen, ännu mindre om du inte ens satt din fot på en högskola.

Om inte ens Arbetsförmedlingen är noga med begreppen är det inte konstigt att myten om de högutbildade flyktingarna fortsätter att dominera debatten. För det är en myt.

En akademisk examen är minst kandidatexamen och det tar tre år. Enligt SCB och rapporten ”Utbildningsnivå bland utlandsfödda” (2014) är det bland syrier som kom mellan 2009 och 2013 bara 10 procent som har eftergymnasial utbildning på tre år eller mer.

Citat:
Ska vi kunna integrera många tiotusentals flyktingar med mycket låg utbildningsnivå får även LO bjuda till. Och ska vi hitta lösningarna måste myndigheter och media sluta att sprida myter.

http://www.dagenssamhalle.se/kronika/mytbildning-om-utbildning-foersvarar-integrationen-20291

Nu strömmar det ju till tiotusentals immigranter varje månad till Sverige... Aftonbladets vänsterpropaganda spinner på samma lögner som SVT odlat genom komiskt kreativa begrepp som "kompetensregn", eller den folkpartistiske floskelsprutan Ullenhag under sin tid som minister. Uvell appellerar både till myndigheter och medier, som ju på bananrepubliksnivå ljuger sig blå. Man kan även se atikeln som ett försvar mot dumheten som den vänsteristiska sidan av mediekriget underblåser och profiterar på.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in