Citat:
Ursprungligen postat av
noggerlen
Kongo-Brazzaville möter Kongo-Kinshasa 17.00. Är det krig mellan dessa länder eller någon pågående konflikt?
Nope, inte något större. Det är bara en liten gränsdispyt, men inget som direkt kommer att märkas på matchen.
En liten kort introduktion till ländernas historia:
Kongo-Kinshasa (DR Congo, Zaire) är gamla belgiska Kongo. Superstort land med enorma naturresurser och har varit väldigt härjat av krig och andra stridigheter. Leopold och belgarna började med en riktigt osoft kolonisering och när det blev självständighet blev det svåra inbördeskrig mellan olika faktioner i landet. Landet strydes under en lång tid av den USA-stödde och superkorrupte Mobutu. Landet drabbades också av oroligheterna i Rwanda på 90-talet och har sedan dess (kanske även innan) bråkat lite med grannen österut då man anklagas gömma och skydda gamla massmördare, snarare än landets västliga namne till granne. Även idag är det stridigheter i östra delarna där flera länder i den delen av Afrika är inblandade och det finns orosmoln kring den nuvarande ledaren Kabilas intentioner. Egentligen får han inte sitta kvar mer och landets konstitution förbjuder alla försök att ändra på mandattiderna i sviterna av Mobutustyret.
Kongo-Brazzaville (Congo) - gammal fransk koloni - har haft sin egen beskärda del av problem, men de har varit mer internt fokuserade. När den östra grannen blev en viktig strategisk del av USA under Kalla Kriget var detta Kongo en allierad med Sovjet och det kommunistiska gänget. Landet har däremot en mer turbulent historia på ledarposten med flera olika ledare och kupper, medan DR Kongo varit mer stabilt förtryckt. När landet hittade olja var detta en viktig del i upptrappningen av ett inbördeskrig på 90-talet. Nu på senare år har landet hittat lite stabilitet med Sassou-Nguesso som nu kommer ändra konstitutionen för att få sitta kvar längre på sin post. Här bryr sig folk dock väldigt lite givet att Kongo-Brazzaville inte är ett lika viktigt land rent ekonomiskt och politiskt som Kinshasa.
Så även om båda länderna har en litet olika historia så har de ändå ganska liknande politiska situationer idag med ledare som försöker hänga kvar vid makten.