Citat:
Ursprungligen postat av Inline
Jag satt och funderade på ifall inte några av nördarna spelade sämre än vad de egentligen är. Schackspelaren, målisen och några andra hade några sekvenser där det såg ut som om de besatt större kunskaper än vad som sades. Kan det tänkas att ZTv planterat in några "riktiga" fotbollsspelare i laget? Typ en elitfotbollsspelare med nördiga intressen (eller som fejkar nördiga intressen).
Efter seriens slut kommer vi få läsa:
Fc Z spelare till Ajax för 20 miljoner.
Diggade också denna serie. Kul att spelarna verkligen gjorde sitt bästa. Man kan ju förstå att dom inte gillade fotboll tidigare, när deras enda tidiga erfarenhet av fotboll var som rundningskoner på gympan. Ni vet dom som blev valda sist, aldrig fick en pass och allmänt ignorerade av dom sportintresserade..
Nu får dom chansen att spela med andra "rundningskoner" och dom känner att även deras insatts är viktig för lagen. Sen är det nog skönt för dom att hela laget är ett gäng nördar och inte häftiga zlatan kopior, som lirat fotboll sen dom föddes.