2015-01-13, 10:35
  #1
Medlem
I dessa skolvalstider vill jag dela med mig av mina erfarenheter av Futuraskolan Stockholm Bilingual på Gärdet i Stockholm. För säkerhets skull vill jag gardera mig och börja med att nämna att det finns säkert några klasser som är bra, några lärare som är engagerade och några barn/föräldrar som är nöjda. Men det är en stor grupp föräldrar och barn som är mycket missnöjda och det är det detta handlar om.

Futuraskolan Stockholm Bilingual är rörig! Det är stökigt i klasserna och mobbing och kränkningar (allvarliga sådana. Elever som utsatts har fått byta skola för att problemet inte har hanterats av skolan) förekommer i flera klasser samt på fritids. Elever blir slagna och kallade för nidord av andra elever mm och det är ofta förekommande. Skolledningen har kännedom om detta eftersom flertalet föräldrar tagit upp det med bl a rektorn som svarar att hen inte känner till detta - och därmed är problemet "löst". Skolan hänvisar till en likabehandlingsplan som finns i teorin men inte har någon som helst bäring på skolverksamheten. I en av klasserna slutade halva klassen (bara under höstterminen -14) pga att skolan inte kunde hantera och lösa problem med mobbing och kränkningar. De barn som mobbat och kränkt är kvar i skolan och de som utsatts har lämnat!

Skolan marknadsför sig som en tvåspråkig skola (bilingual) vilket den i praktiken inte är. Klasserna F till 3 har ingen lärare som har engelska som modersmål (och inte heller klasslärare som talar engelska särkskilt bra). Klasserna 4 och uppåt har en lärare som har engelska som modersmål ca 1 h/v. Skolan menar dock att ämnen som t ex slöjd och hemkunskap ges på engelska och att man därmed kan kalla sig en tvåspråkig skola. Tvåspråkigheten består till stösta delen av svenska lärare som undervisar på skolengelska.

Istället för traditionell NO och SO använder man en metodik som kallas för IPC. Det är en bra metod men den fungerar tyvärr inte i Futuraskolan Stockholm Bilingual då personalomsättningen är så hög att ingen lärare riktigt hinner sätta sig in i metoden och därmed kunna undervisa m h a den på högkvlitativ nivå. Det blir varken hackat eller malet i dessa ämnen.

Idrotten för klasserna F till 2 sker utomhus då de springer runt skolan och i vissa fall går till Tessinparken och spelar fotboll. Om vädret är extremt dåligt går man in i en liten sal där avsaknaden av ventilation är total, det är hal plastmatta på betonggolv och där takhöjden inte tillåter någon större flexibilitet i valet av aktivitet. Klasserna 3 till 8 går till Östermalms IP (där de kastar freesbee eller spelar fotboll) och efter höstlovet till GIH (där den mesta tiden verkar gå till svanskull och fotboll). Att promenera till och från dessa anläggningar tar mycket av idrottstimmarna. Barnen går dessutom längs Lidingövägen i snö, slask och mörker. Detta trots att andra hallar finns på närmare avstånd och säkrare väg.

Fritids är katastrofalt. Dels saknas aktiviteter för barnen. Den tiden som inte går åt att äta mellanmål spenderas på "skolgården". Skolgården är liten, mörk och lerig större delen av året. Det finns mycket få möjligheter för barnen att ha kul pga bristen på yta och "leksaker". Installationen av gungor på detta lilla utrymme ledde inom några veckor till att ambulans hade tillkallats vid flertalet tillfällen. Skolan ligger nära både Liljansskogen, Gärdet och Tessinparken - dessa faciliteter används aldrig!
Fritids saknar engagerad personal (flera har inte adekvat utbildning) och en av de ansvariga för fritids uppvisar ett beteende som skrämmer barnen. Flera barn vill inte gå på fritids och vill bli hämtade efter skolans slut. Hen har dessutom inlett häftiga diskussioner med flertalet föräldrar inför barn på skolgården och refererat till barn på ett olämpligt (läs nedvärderande sätt).
Fritids har också hög personalomsättning.

Skolan är inne på sitt tredje år men verkar i praktiken nyuppstartad. Inga rutiner finns på plats och skolans ledning är mycket svag och kan varken bygga och utveckla en ny verksamhet eller hantera problem som dyker upp i skolvärlden. Man bedriver verksamheten på daglig basis som kännetecknas av brandkårsutryckningar utan tanke på konsekvenser. Detta leder till att beslut som tas ena dagen ofta ändras följande dag. På så sätt har hela verksamheten avstannat och inget fokus finns på att utveckla den och ingen kompetens finns att lösa, på kort och lång sikt, de problem skolan har. Barnen lever i ett vilda västern där den starkaste vinner.

Futuraskolan Stockholm Bilingual ska flytta till nya lokaler. Detta är något man har planerat sedan starten då den andra skolan som delar lokaler med Bilingual ska expandera. Bilingual ska flytta till lokaler i närheten och en uppgift som cirkulerar är att det blir i området runt Tegeluddsvägen/Frihamnen. Med tanke på hur skola hittills fallerat i sin drift och utveckling av den befintliga verksamheten kan man ju bara tänka sig hur det blir efter en flytt till nya lokaler (som troligtvis inte är avsedda för skolverksamhet).

Mitt råd till föräldrar som funderar på att sätta sina barn i Futuraskolan Stockholm Bilingual är att noga, mycket noga, gå igenom vilka förutsättningar som gäller. Överväg noga alternativen och ifrågasätt ovan punkter. Försök att se igenom fina webbsidor och granska skolledningens beskrivning av den perfekta verksamheten.

Förvänta er absolut inget stöd om ni stöter på problem - de finns nämligen inte på Futuraskolan Stockholm Bilingual!
Citera
2015-01-13, 10:44
  #2
Medlem
Finns det många invandrarbarn på skolan?
Citera
2015-01-13, 11:14
  #3
Medlem
@Tungrullare: det är en mix av svenskfödda och utlandsfödda. Tror att en del som inte har svenska som modersmål och/eller har en svensk förälder och en utländsk förälder söker sig till en tvåspråkig skola för att underlätta för barnen. Futuraskolan Stockholm Bilingual tillämpar inte närhetsprincipen vilket avspeglas i elevunderlaget. Skolan har haft svårt att attrahera barn i närområdet och därmed "tvingats" frångå närhetsprincip. I vissa klasser är det mycket få barn med adress inom tullarna. Mycket av de problem jag beskriver är kopplat till att barnen saknar uppfostran och verkar inte ha lärt sig hur man uppför sig och behandlar varandra på ett bra sätt eller hur man beteer sig i ett klassrum. Tyvärr är kombinationen av detta och bristande kompetens hos ledningen katastrofal för verksamheten och barnen.
Citera
2015-01-20, 10:29
  #4
Medlem
Appropå personalomsättningen på Futuraskolan Stockholm Bilingual så verkar inte bara just den Futuraskolan ha problem. En skola som inte sköts professionellt får snabbt dåligt rykte även hos lärarkåren och de får svårt att rekrytera bra, utbildad personal. Tydligen löser man detta med icke behörig personal såväl på Futuraskolan Stockholm Bilingual - där främst fritidspersonalen saknar utbildning (och i vissa fall lämplighet för att arbeta med barn) men även klassassistenter och vissa ämneslärare - som på Futuraskolans förskoleverksamheter. Jag blev inte så förvånad över informationen i denna länk:

http://bloggar.aftonbladet.se/vinnareochforlorare/2014/03/bara-var-fjarde-i-personalen-hade-utbildning-far-bota-70-000-kronor/

Jag nämnde tidigare en klass där nästan hälften av eleverna slutade inom en fyramånadersperiod pga problem som skolan inte kunde få ordning på. I en annan klass, en etta, har man haft sex olika lärare sedan starten för 1,5 år sedan. Lärare flyttas runt för att lösa akuta problem, man tar in (obehöriga i vissa fall) vikarier, personal från fritids får vikariera (trots att de inte har någon utbildning) och lärare slutar helt enkelt för att de inte orkar vara kvar (i vissa fall ofta efter ganska kort tid). Ena dagen är inte den andra lik. Information om dessa stora förändringar kommer ut via skolwebben med mycket kort varsel.

När vi ändå pratar om vikarier så använder skolan fritidspersonalen som vikarier när ordinarie klasslärare är frånvarande. Sett ur barnens trygghetsperspektiv så är detta nog bra MEN dessa dagar ägnas främst åt att titta på Disneyfilmer (och det kan pågå i flera dagar). Bra eller dåligt, döm själv. Man kan ju tycka att det ska finnas en lektionsplanering på lite längre sikt så att vikarier snabbt kan komma igång och följa planen och bedriva vettig undervisning?!

Klasser (i olika årskurser) delas och slås ihop med kort varsel för att lösa akuta problem. Verksamheten bedrivs utan någon som helst tanke på barnens behov av trygghet, utan respekt för lärarens profession och behov av att kunna planera både på kort och lång sikt för att kunna hålla kvalitet, utan tanke överhuvud taget på vilka konsekvenser olika beslut får. Detta får omedelbar negativ effekt på barnens vardag. Inte undra på att man har svårt att attrahera barn från närområdet (trots enormt tryck på de andra skolorna), tappar elever, tappar bra lärare och att skolans rykte sakta men säkert försämras.

Ännu något att fundera på i valet av skola!
Citera
2015-01-24, 22:02
  #5
Medlem
Intressant. Lite irrelevant fråga men jag ställer den ändå: startade du denna tråd enbart för att säga detta? Finns det någon onämnd orsak?
Citera
2016-01-05, 22:35
  #6
Medlem
Nu är ny rektor på gång i a f, finns hopp i för framtiden för den här skolan. Kan ju knappast bli sämre!! Låt oss nu hoppas att Futuraskolans ledning har förstått att en dålig rekrytering får ödesdigra konsekvenser. Låt oss hoppas att de lärt sig att om man får få sökande till en vakans så är lösningen inte att ta det bästa av det sämsta!!

En önskan är inte bara en formell kompetens och erfarenhet av yrket denna gång, utan även ett hyfsat utvecklat sunt förnuft och ett gott omdöme. Skulle ju kännas bra som omväxling!!

Tänker ledningen om och gör rätt i denna rekrytering så kanske Östermalms enda förortskola går att få hyfs på?! Låt oss hoppas i alla fall!!
Citera
2016-01-07, 00:52
  #7
Medlem
gersmans avatar
Skolor numer fungerar väl enligt principen fri konkurrens. Tycker du inte om den - Välj en annan. COOP eller ICA, McDonald´s eller Burger King. Friheten att välja är överordnad kvaliteten. Kinesiska eller Vietnamesiska kläder? Strunt samma för det är ingen annan du själv gör kvalitetskontrollen. Byt till nästa skola, den har bra rektor men taskig mat. Same shit.
Citera
2017-02-10, 06:59
  #8
Medlem
This 'inlägg' was written more than two years ago. It is sad reading this persons opinion. Maybe the school was like that back then. Since then a lot has happened

Futuraskolan has a new CEO who started two years ago. He is a qualified and experienced Principal. Futuraskolan Stockholm has a new Principal who started last year. It is he who is writing this reply now. You can google me or look at my LinkedIn to find out my credentials.
If you are interested in a good bilingual education, come visit the school, read the parent and student results from the skolinspektionen yearly questionnaire, look at the website or the Fritids blog or my instagram (@Principal_Kevin)
The teachers are qualified, the school is growing with kids from the local area and from all over Stockholm. There are waiting lists in most classes. There is structure, calm working environment and students learning.
Make your own judgement based on evidence, not one 2 year old website review. Come visit or give us a call.
Kind regards,
Kevin Munro
Principal, Futuraskolan Stockholm
Citera
2022-02-07, 19:05
  #9
Medlem
Loekskals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PrincipalKevin
This 'inlägg' was written more than two years ago. It is sad reading this persons opinion. Maybe the school was like that back then. Since then a lot has happened

Futuraskolan has a new CEO who started two years ago. He is a qualified and experienced Principal. Futuraskolan Stockholm has a new Principal who started last year. It is he who is writing this reply now. You can google me or look at my LinkedIn to find out my credentials.
If you are interested in a good bilingual education, come visit the school, read the parent and student results from the skolinspektionen yearly questionnaire, look at the website or the Fritids blog or my instagram (@Principal_Kevin)
The teachers are qualified, the school is growing with kids from the local area and from all over Stockholm. There are waiting lists in most classes. There is structure, calm working environment and students learning.
Make your own judgement based on evidence, not one 2 year old website review. Come visit or give us a call.
Kind regards,
Kevin Munro
Principal, Futuraskolan Stockholm
Dear Kevin,
I have a niece that transferred from International and now are going to Futura bergtorpskolan.
According to her it have been a absolute nightmare going to Bergtorp. Drugs, male students being sexually aggressive towards her and teachers who don’t know north from south.
How come there is such a difference from her experience at Futura international and Futura bergtorp?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in