Citat:
Ursprungligen postat av
M.Zazzio
Väldigt få som kolat av pinnen rakt av från tobak och kaffe.
Jag säger benso, eftersom dom kan vara väldigt lömska. Dom små rackarna smyger sig sakta på och användaren märker inte hur stor inverkan dom faktiskt har. Först när det är dags att dra ned på användandet märkes hur beroende man är och hur svårt det kan vara att sluta.
Bättre att dö en död av något man knappt märkt, något som stillat ens medvetande till den graden att man inget förstod. Allt gick fort och man sen var du borta.
Värre är det att dö av någon man haft med sig hela sitt liv som alltid funnits där. På morgonen, innan jobbet, efter jobbet och på kvällen. För att sedan sätta kniven i ryggen på dig utan föraning. Efter all er tid inser du att du aldrig betytt någonting, du dör sakta och du lider.
Nikotinet min vän, åh nikotinet.