Citat:
Ursprungligen postat av
lucifersatan
Kollar man på ett SL gym så är det säkert många som tar 150+, men de väger oftast i de tyngre viktklasserna. På ett vanligt icke SL gym så blir jag förvånad om det existerar någon som klarar 150.
Jag har varit på två SLgym av ett par tiotal, så mina fältstudier bedrevs mestadels på "Svensson gym".
Jag har aldrig tränat mer än ett pass åt gången på ett SLgym och gjorde för inte allt för längesedan 4*150kg i bänkpress. Är jag verkligen undantaget som bekräftar regeln menar ni? Inte en chans i helvetet att jag är det.
Citat:
Ursprungligen postat av
Hodur
150 kg är inte speciellt mycket om man satsar lite seriöst? Kanske inte om man är fetto..
Beror ju på hur mycket man väger, det fattar väl du också. Finns ju olika viktklasser i tävling osv..
Eller om man har tränat i ett par år? Jag förstår att det är långt ifrån dig, men du tränar fortfarande med stången trots att du tränat i 2år?
Finns det viktklasser på gym?:/ eller vem har pratat om det?
Fö så har -74kg klassen en kvalgräns på 145kg i just bänkpress. Mig veterligen är inte många "fetto" på den vikten, är väl nybörjare som dig Hodur som är det.