2014-12-27, 18:19
  #1
Avslutad
Hur rimmar det här med miljöpartiets pacifistiska miljöpolitik? Vad tycker MPs väljare om att Per Bolån går krigsindustrin och storkapitalets ärenden och aktivt bidrar till miljöförstöring?

http://www.skogsaktuellt.se/?p=46433&pt=108&m=1422
Citera
2014-12-27, 18:26
  #2
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av QARevenge
Hur rimmar det här med miljöpartiets pacifistiska miljöpolitik? Vad tycker MPs väljare om att Per Bolån går krigsindustrin och storkapitalets ärenden och aktivt bidrar till miljöförstöring?

http://www.skogsaktuellt.se/?p=46433&pt=108&m=1422

Så bra!

Citat:
Den större arealen gör att man numera kan öva med hela brigader, vanligen 5 till 6 000 man.

Så synd bara att Sverige inte har några brigader eller någon som kan leda brigader. Fast det glädjer ändå att det är en vattenmelon som fått göra inköpet. Det måste svidigt i Bolunds svarta själ.

Men så klart krävs det övnings- skjutfält, både på kort och lång sikt. Har Bolunds regering nu föranstaltat om repövningar å måste dessa så klart kunna bedrivas någonstans.

Fast givet hur statsministern har bytt fot å sistone, så kanske det inte blir några repövningar heller...
Citera
2014-12-27, 18:36
  #3
Medlem
rumpgass avatar
Främmande makt måste väl ha någonstans att öva på. Vi är ju liksom snart med i Nato..
Citera
2014-12-27, 22:23
  #4
Medlem
franges avatar
Alltså... Vad är det för klåpare som skrivit artikeln egentligen?

Citat:
Finansmarknadsminister Per Bolund (Mp) har på den rödgröna regeringens vägnar handlat skog för 70 miljoner i Boden till försvaret.

Och som avslutande mening i artikeln

Citat:
Någon summa för köpet är för oss inte känt.


Men men. Hur stor var fastigheten de köpte, arealmässigt? Någon som har koll?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in