Citat:
Ursprungligen postat av
Insexskruv
Det går alldeles utmärkt. Jag har själv nyligen varit beroende av alkohol (drack nästan varenda dag), men eftersom jag insåg att jag blev beroende och knappt kunde tänka på annat än att få öppna en kall, så satte jag stopp för drickandet i någon vecka, sedan höll jag mig till endast helgdrickande.
Har nu inget sug efter alkohol, total kontroll igen. Jag hade kunnat ha en kall stående framför mig (vilket jag i stort sett rent praktiskt har, de ligger i bilen och är iskalla) och inte behöva öppna den.
Låter inte som att du varit i något tyngre beroende om du bara behövde pausa en vecka. Som att ta en vit månad ungefär. Det är inte det vi snackar om här, om du ser vad TS har sysslat med förut och hur det spårat ur igen, så håller du nog med mig om att det förhållningssätt som jag snackar om faktiskt är mycket mer relevant.
Jag förstår dock vad du menar, och jag själv kan dricka alkohol utan att för den skull börja dricka regelbundet och dricka mig packad, men t.ex. amfetamin vet jag att jag inte kan sätta stopp på om jag väl börjar. Jag kommer köra på tills jag får slut droger, pengar eller kraschar totalt psykiskt.