2015-06-11, 12:16
  #25
Medlem
Aritocs avatar
Problemet med 12 kap. 15 § JB är att det pratar om underhåll, enligt avtalsvillkoret kan inte värden kräva TS på normalt underhåll utan enbart på skador som uppstår och någon anses genom oaktsamhet eller vårdslöshet ha vållat dem. Det som menas är att om en person smetar ut chokladsås på alla väggar i köket är det inte en normal förslitning som värden ska stå för utan det är något en hyresgäst ska komma att betala.

Mig veterligt är solidariskt betalningsansvar oskäligt i sig och då måste 36 § AvtL utnyttjas. Solidariskt betalningsansvar finns endast i lex specialis mig veterligen som exempelvis i handelsbolag, vilket har dess egna regler för hur ansvar fördelas och likvidation eller liknande. Om man ser till alla parametrar har TS ingen kontroll över hyresvärdens handlingar och dess andra avtal och det faktum att TS blir bunden till tredje man varje gång en ny hyresgäst flyttar in, det faller på sin egen orimlighet.

Du har rätt i att det finns ett konsumentskyddstänk i rätten eller man skulle kunna kalla det för ett skydd för den svagare parten. En konsument är den svagare parten i ett förhållande med en näringsidkare.
Citera
2015-06-11, 12:23
  #26
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av wicked-tuna
Råd till TS: Om du får ett krav från hyresvärden så ska du kontakta ditt hemförsäkringsbolag och utnyttja ansvarsförsäkringen. Då kommer bolaget att utreda om du är skadeståndsskyldig och, om de bedömer att du är det, betala skadeståndet med avdrag för självrisk.
Jag vet ännu inte hur detta krav kommer att utformas. Kanske kommer det som en separat faktura, kanske kommer det som ett pålägg på nästa månads hyra. Men då kontaktar jag hemförsäkringsbolaget oavsett?

Citat:
Ursprungligen postat av Aritoc
Det lättaste är att påpeka detta för hyresvärden och helt enkelt säga att det är orimligt och att du är villig att ta det till rätten, ofta så är hyresvärden inte intresserad av att gå till rätten eftersom att det är tidskrävande och i det här fallet så är det stor sannolikhet att personen förlorar. Kan ta ett liknande fall där ett större bostadsbolag förbjud inneboende i sina kontrakt, vilket inte stämmer överens med lagen. Oftast är det bara för att avskräcka folk sådana klausuler finns och de är rätt så effektiva för folk som inte vet bättre.
Jag förstår. Jag tänker också försöka lösa detta genom dialog men det känns bra att veta att lagen är på min sida om det skulle gå åt fanders.

Lustigt att du nämner inneboende, det fanns nämligen en sådan klausul i hyresavtalet (se citat). Men det gäller alltså inte?
Citat:
Hyresgästen har inte rätt att hysa/ha inneboende i 1 rum del i kök samt att denna lägenhetstyp endast är avsedd för en person att bo i. Om hyresgästens boendeförhållanden ändras oavsett lägenhetstyp förbinder sig hyresgästen att kontakta hyresvärden för byte till annan bostad.

Citat:
Ursprungligen postat av sebnie
Jag tänker mig som att det finns ett litet kök i varje lägenhet, och sedan ett större "gemensamt vardagsrum och storkök", och att TS då inte har något behov av det gemensamma utrymmet, och att TS inte använder det gemensamma utrymmet.

Och då tänker jag mig att TS skulle kunna avtala bort rätten till det gemensamma utrymmet, mot att TS slipper att betala tilläggskostnader såsom för skadegörelse och sådant, för det gemensamma utrymmet. Det är ju dock upp till hyresvärd om de accepterar en sådan avtalsförändring, men TS kan ju alltid föreslå.
Det är en bra tanke. Men köket i det gemensamma utrymmet är det enda köket och som du förstår är det helt orimligt att inte ha tillgång till kök.

Förresten glömmer du ju bort en av aspekterna med ett korridorsboende, nämligen den sociala gemenskapen. Ett gemensamt utrymme som inte används - ja, då kan man lika gärna bo i lägenhet. Men det är irrelevant för det juridiska.

Citat:
Ursprungligen postat av sebnie
Man kan ju dra upp problemet för hyresvärden på ett snällt vis, förklara problemet med att du aldrig använder det gemensamma utrymmet, och ställ dig frågande till varför du ska behöva betala för andras misskötsel av det gemensamma utrymmet då.

Man behöver inte dra allt genom domstol utan man kan faktiskt lösa saker och ting den "snälla vägen" också.
Som sagt, jag är inte alls intresserad av att trassla med hyresvärden utan vill bara inte bli belastad för vad andra i min korridor har för sig vid vissa speciella tillfällen. Så jag tänker definitivt försöka lösa problemet på ett snällt sätt med dialog. Vilket för övrigt är det jag har försökt med tidigare när liknande ämnen har varit uppe på tapeten (klagomål på hög musik och ostädat, jag var inte närvarande).

Citat:
Ursprungligen postat av sebnie
Jag tycker personligen att det är fullt skäligt med att man delar upp kostnaden.
Att lova bort sin förstfödde är däremot grovt oskäligt. Nu är det ju en markant skillnad på att behöva dela på en reparationskostnad för en skadegörelse i ett gemensamt utrymme, och att lova bort sin förstfödde.
Av formuleringen i varningsbrevet att döma så berör kostnaderna dels utryckning för jour, dels extraordinär städning i det gemensamma utrymmet och dels skadegörelse. Är rätt säker på att skadegörelsen är den minsta kostnaden i sammanhanget. Med det sagt är kostnaderna i övrigt förmodligen inte särskilt stora.

Citat:
Ursprungligen postat av sebnie
Och beloppet - att man delar på kostnaden, är ju fullt skäligt, även för en student. Kan inte tänka mig att det blir en större kostnad än cirka 500-1000 per skalle, och då blir det mer som att TS lipar för att det är en "principsak att jag inte ska behöva vara med och betala för något jag inte orsakat".
1000 kr är en inte helt obetydlig kostnad för en student. Inte hela världen förvisso. Men framförallt är det en principsak som jag "lipar" för.

Citat:
Ursprungligen postat av Inte.trevlig
Frågan jag ställer mig är dock om 36 § AvtL ens aktualiseras. Huvudregeln enligt 12 kap. 15 § JB är att hyresvärden har en underhållsskyldighet för gemensamma utrymmen. Och eftersom att 12 kap. 15 § JB inte kan avtalas bort till hyresgästens nackdel borde klausulen i fråga vara ogiltig.
Städning ska ombesörjas av hyresvärden i de gemensamma utrymmena. Detta sker vanligtvis också någon gång i veckan. Dock handlar denna varning tydligen om att det gemensamma utrymmet bedömdes vara i sånt skick att den vanliga städfirman inte kunde göra sitt jobb. Därför behövde de ta in städning utöver det vanliga. Eller något.

Hittade dessa två klausuler i hyresavtalet, kanske något?
Citat:
För hyresförhållandet gäller - förutom bestämmelserna i detta avtal - av hyresvärdens styrelse fastställda bestämmelser angående fördelning innehav och tilldelning av bostadslägenhet och ordningsregler och ordningsföreskrifter som är eller kan bli utfärdade beträffande fastigheten och dess uteområden samt bestämmelser i 12 kap jordabalken (JB) (hyreslagen)
Citat:
Hyresgästen äger efter hyresvärdens anvisningar tillgång till för hyresgästerna gemensamma utrymmen samt likaledes efter hyresvärdens anvisningar rätt att använda gemensam köksutrustning, tvättstuga, bastuanläggning och övrig gemensam utrustning
Citera
2015-06-11, 12:25
  #27
Medlem
Jag vill förresten säga tack till alla som svarat. Vilken respons! Och även om jag inte svarat på era inlägg så har jag definitivt läst dem och blivit klokare.
Citera
2015-06-11, 12:35
  #28
Medlem
Bergakungens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aritoc
Eftersom att avtalsfrihet alltid gäller enligt sebnie så får du se upp med att lova bort din förstfödde, det misstaget gjorde nämligen jag... Vet inte riktigt hur man ska förklara det för frugan när den dagen kommer

Du får väl antyda att det inte är ett problem, eftersom hennes förstfödde inte nödvändigtvis är din förstfödde. Om det är en långsiktig lösning vet jag just inte...

Vad gäller Sebnie gäller skopor med salt, så är det.

I det här speciella fallet kan vi nog hoppas på att fastighetsbolaget ganska omgående modifierar kravet om TS invänder mot fakturan (om den nu har kommit än). Att helt sonika bomba med "Avtalslagen § 36" kommer inte att flyga så bra, för där krävs ett litet mer utvecklat resonerande, ribban är inte speciellt låg. Man skall rent principiellt hedra avtal, även då de är ofördelaktiga.

Några argument:

Att GurraGurra inte har rådighet över lokalerna i större omfattning än någon annan (dubbelkorridor dessutom, jojo) och därmed inte kan ansvara för annat än normal vardagsstädning och sedvanlig, egen aktsamhet. (Det är här §36 kommer in)

Det hjälper om GurraGurra kan styrka bortovaro, än bättre om de för festligheterna och nedskitningen ansvariga kan pekas ut.

En tredje möjlighet är att utröna den praxis som hyresvärden tillämpar i liknande fall, GurraGurra är inte den förste eller siste som har stökiga (men kanske roliga?) korridorkamrater. Ibland behövs inte så mycket jämmer för att komma av den här kroken. (Det vanligaste är ju annars att det är gemensamma tilltag som skapar kostnader, och då är ju saken en annan.)

Solidariskt ansvar betyder inte heller att man måste acceptera en kostnad, bara att man mer eller mindre interimistiskt måste medverka till att täcka hyresvärdens kostnader (om avtalsvillkoret nu håller för granskning). Givetvis kan GurraGurra kräva de verkligt ansvariga på kostnaderna han debiterats, om de ansvariga är kända för honom.
Citera
2015-06-11, 13:16
  #29
Medlem
Aritocs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bergakungen
Några argument:

Att GurraGurra inte har rådighet över lokalerna i större omfattning än någon annan (dubbelkorridor dessutom, jojo) och därmed inte kan ansvara för annat än normal vardagsstädning och sedvanlig, egen aktsamhet. (Det är här §36 kommer in)

Det hjälper om GurraGurra kan styrka bortovaro, än bättre om de för festligheterna och nedskitningen ansvariga kan pekas ut.

En tredje möjlighet är att utröna den praxis som hyresvärden tillämpar i liknande fall, GurraGurra är inte den förste eller siste som har stökiga (men kanske roliga?) korridorkamrater. Ibland behövs inte så mycket jämmer för att komma av den här kroken. (Det vanligaste är ju annars att det är gemensamma tilltag som skapar kostnader, och då är ju saken en annan.)

Solidariskt ansvar betyder inte heller att man måste acceptera en kostnad, bara att man mer eller mindre interimistiskt måste medverka till att täcka hyresvärdens kostnader (om avtalsvillkoret nu håller för granskning). Givetvis kan GurraGurra kräva de verkligt ansvariga på kostnaderna han debiterats, om de ansvariga är kända för honom.

Mycket goda råd här till TS men det största problemet jag ser med detta är att ansvarsfördelningen skiftar från hyresvärden till hyresgästerna och bevisbördan blir skiftad från hyresvärden till enskilda avtalsparter, plötsligt ska TS bevisa att denne inte har haft del i skadan och ska kräva de ansvariga på kostnaderna istället. Det är något som kan vara mycket svårt ifall TS ligger och sover på rummet när andra hyresgäster kör igång med ett rave natten mot tisdag och slår sönder alla tallrikar i processen.

Men jag håller med om att det inte är speciellt smart att ringa hyresvärden och skrika 36 § AvtL och slänga på luren. En dialog är ju alltid att föredra framför juridiska stridsåtgärder och är det ett kommunalt bostadsbolag är det större chans till framgångar framför ett privat sådant. Har du tagit kontakt med företaget i fråga TS?
Citera
2015-06-11, 15:20
  #30
Medlem
Bergakungens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aritoc
Mycket goda råd här till TS men det största problemet jag ser med detta är att ansvarsfördelningen skiftar från hyresvärden till hyresgästerna och bevisbördan blir skiftad från hyresvärden till enskilda avtalsparter, plötsligt ska TS bevisa att denne inte har haft del i skadan och ska kräva de ansvariga på kostnaderna istället. Det är något som kan vara mycket svårt ifall TS ligger och sover på rummet när andra hyresgäster kör igång med ett rave natten mot tisdag och slår sönder alla tallrikar i processen.

Men jag håller med om att det inte är speciellt smart att ringa hyresvärden och skrika 36 § AvtL och slänga på luren. En dialog är ju alltid att föredra framför juridiska stridsåtgärder och är det ett kommunalt bostadsbolag är det större chans till framgångar framför ett privat sådant. Har du tagit kontakt med företaget i fråga TS?

Syftet med att jämra sig (litet mer strukturerat) är naturligtvis att få bostadsföretaget att jämka sitt krav på TS, helst släppa det helt och hållet. Man skall se det som en billighetsinvändning och ett grundlag för §36-argumentationen, dvs att "det som står i avtalet är obilligt och orättvist och därför skall jag inte betala för mina kamraters festande".

Det kan ju vara bra att tänka på att grunden är ett ingånget avtal, ett avtal som man vill jämka därför att villkoren är alltför stränga för att vara rimliga. Den som önskar att befrias från sitt åtagande lär ju få, om inte bevisbörda, så åtminstone en argumentationsbörda.
Citera
2015-06-12, 10:11
  #31
Medlem
Jag har pratat med hyresvärden och de har gått med på att inte debitera mig för det som har hänt. Det är förstås trevligt! Dock känner jag att denna tråd kan komma väl till pass i framtiden, om det skulle uppstå liknande situationer.
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in