2026-08-17, 15:36
  #25
Medlem
Doraemon-FTWs avatar
Jag hade inte hört hennes namn på närmare 20 år när jag såg rubriken i morse.
Minns dock väldigt väl när Heroes sändes och hon var många killars stora runkobjekt.
Hade inte en aning om hur snett det gick för henne efter succén med Heroes.
Hur som helst är 36 ungt att dö, och tragiskt att ett barn blir moderslöst.
Citera
2026-08-17, 16:01
  #26
Medlem
Tragiskt att läsa om hennes bortgång. Lite förvånad att hon inte blev mer än 36 år, känns som att hon varit en offentlig person väldigt länge, men hon fick ju sitt genombrott i tidig ålder såklart.

Fick lite dejavu-känsla när jag läste om detta, som att det redan hade hänt, men jag måste väl tänka på någon annan ung kändis som gått bort senaste åren.

Om inte annat så bekräftar det bara ännu en gång vilken toxisk miljö Hollywood är. Det är äta eller ätas som gäller, och få tycks vilja sträcka ut en hjälpande hand till en kollega i nöd. Fast vad vet jag, människor som fastnat i den nedåtgående spiralen kanske oftast bryter alla band med personer som älskar dem och faktiskt skulle vilja hjälpa dem, och då är det ju svårt.

Tänker också på alla föräldrar som pushar sina barn in i Hollywood-världen. Även om det oftast inte slutar lika tragiskt som i det här fallet så är det ju väldigt många barn-skådisar som blir knäckta av Hollywood och kändislivet när de kommer upp i vuxen ålder, speciellt om de är i en miljö där de hela tiden har tillgång till alkohol och droger har mer pengar än de kan handskas med, plus då att olika former av mer eller mindre sexuellt utnyttjande säkert är oerhört vanligt, oavsett om det handlar om att sexualiseras av producenter och regissörer eller ännu värre övergrepp.

Och ändå är det detta så många drömmer om, kändisskapet, glamouren och pengarna. Tragiskt på alla sätt och vis.
Citera
2026-08-17, 16:32
  #27
Medlem
diseuses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av swebarb
Var det droger eller alkoholen som tog död på henne ?
People får det att låta som en överdos.
Citera
2026-08-17, 16:37
  #28
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Johan201
Helt sjuk detta hon var en riktigt pingla.

Jag minns hon var allas crush för typ 10 år sedan på nivå med Jessica Alba.
Mer typ 20år sen. Heroes hade premiär 2006 och då var hon DEN tjejen alla tyckte var snygg. Hon var ju förvisso bara 17 då men jag var lite yngre till och med. Sen blev det inget riktigt stort av henne på skådespelarfronten som alla trodde.

Tragiskt. Ser att Klitschko verkar ha haft ensam vårdnad om deras barn? Mycket strul innan? (Edit: Ja väldigt mycket verkar det som) Kan inte vara lätt att bli en "sexbomb" och jättekänd som 17-åring.
Citera
2026-08-17, 18:43
  #29
Medlem
Haramadans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av easydanEenhorunge
Mer typ 20år sen. Heroes hade premiär 2006 och då var hon DEN tjejen alla tyckte var snygg. Hon var ju förvisso bara 17 då men jag var lite yngre till och med. Sen blev det inget riktigt stort av henne på skådespelarfronten som alla trodde.

Tragiskt. Ser att Klitschko verkar ha haft ensam vårdnad om deras barn? Mycket strul innan? (Edit: Ja väldigt mycket verkar det som) Kan inte vara lätt att bli en "sexbomb" och jättekänd som 17-åring.

Han, Klitschko, verkar haft ensam vårdnad rätt länge. Säger ju en del när man överlåter hela vårdnaden till en f.d proffsboxare bosatt i krigets Ukraina. Även om han verkar vara en hyvens och bra människa.

Sen ser man, som ofta när kändisar dör (tar sitt liv?) att pengar kan inte löpa lycka (Hayden var hod för 120-150 milj SEK) när hon dog. Trist att de inte kan få/köpa den hjälp de behöver.
Citera
2026-08-17, 18:45
  #30
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DarkPedoHunter
Utnyttjad av sin pappa under lång tid. Fick lite kräs i munnen av Aftonbladets "pappans ord om dottern". Han är roten till det onda.

Robert Downey Jr. avslöjade en del om detta under nicket Mr. Hmmmm för många år sen. Hon är enligt hans beskrivning ett av de mest tragiska exemplen i Hollywood, eftersom hon hade talang, men hela livet fyllt av mörker från början.

P.g.a. sin pappa har hon alltid varit "damaged goods" och hamnat hos fel män. Även misshandlad under tiden som yacht girl (i kombo med droger, så kanske den slagne inte minns allting...) Och såklart misshandlad av psykopaten Wladimir Klitschko. (Deras sextape kanske inte räknas som våldtäkt, men man ser att han är väldigt dominant på sättet som han knullar henne). Inte så långsökt att den snubben är en riktig wifebeater.

Problemet är att hon alltid dras till dåliga män. Att bli slagen tar bort psykisk smärta, precis som droger. (Man ska inte underskatta detta när man krisitserar kvinnor "varför lämnar du bara inte". Våld kan ta bort psykisk smärta tillfälligt).

Hayden introducerade droger till sin bror, som dog för några år sen. Hennes drogmissbruk har både varit skammen över sin bardom och skammen över att (ur hennes perspektiv) ha dödat sin bror. Det blev för mycket helt enkelt.

Källa: Jag brukade gräva mycket i Hollywood & pedofiler. Man kan skriva spaltmater om Hayden, men kom ihåg, det är pappan som är roten till hennes lidande och död.
Vet du vad hennes farfar hette i efternamn? Panettiere är ju hennes fars styvfars efternamn.
Citera
2026-08-17, 19:11
  #31
Medlem
Pedris avatar
Hennes roll i Heroes är det bästa exemplet på hur tydligt många kvinnor peakar i 17-18 år åldern. Jag minns hur hennes utseende på ett nästan obehagligt intensivt sätt gick genom tvn. Redan i Beth Cooper filmen ett par år senare så hade hon börjat tappa, även om hon sjävlvfallet fortfarande var väldigt attraktiv.
__________________
Senast redigerad av Pedri 2026-08-17 kl. 19:16.
Citera
2026-08-17, 19:16
  #32
Medlem
Pedris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av whoisduck
Började med att jag kände sorg över detta, men efter att ha läst lite om hennes liv de senaste åren vete fan alltså...

Bruden verkar ju ha varit ett fullständigt trainwreck. Fick en förlossningsdepression som slog slint totalt, kände noll för ungen(sa hon själv) i början och började självmedicinera med kopiösa mängder sprit och opiater. Till slut var hon så väck att hon själv fattade att hon inte ens klarade av att borsta tänderna, än mindre ta hand om en bebis. Så hon skrev över hela vårdnaden och dumpade över ungen till Klitschko i Europa (vilket i och för sig var ren tur för ungen, annars hade hon väl vuxit upp i ren jävla misär medan morsan däckade i soffan).

Och mitt i allt det här självhatet hittar hon den där nollan Brian Hickerson. Snubben spöar skiten ur henne gång på gång, åker in i buren för det, och vad gör hon? Försvarar honom i media, babblar om att ”han har förändrats” och fortsätter springa tillbaka bara för att hon tänder på sjukt, toxiskt drama(hennes egna ord)

Att sitta och flyga privatplan med sin egen misshandlare ända in i det sista(nu i augusti)... Helt jävla hjärndött. Tragiskt såklart, men inte särskilt förvånande att pumpen till slut lägger av vid 36 när man lever så brutalt självdestruktivt dygnet runt.
Instämmer. 36, nästan 37 år är inte särskilt ungt med tanke på allt. Förr dog kändisar vid 27 års ålder när de levde så.
Citera
2026-08-17, 19:20
  #33
Medlem
Pedris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av easydanEenhorunge
Mer typ 20år sen. Heroes hade premiär 2006 och då var hon DEN tjejen alla tyckte var snygg. Hon var ju förvisso bara 17 då men jag var lite yngre till och med. Sen blev det inget riktigt stort av henne på skådespelarfronten som alla trodde.

Tragiskt. Ser att Klitschko verkar ha haft ensam vårdnad om deras barn? Mycket strul innan? (Edit: Ja väldigt mycket verkar det som) Kan inte vara lätt att bli en "sexbomb" och jättekänd som 17-åring.
Hennes karriär var mer än lyckad på det stora hela. Remember the Titans, Heroes, Bring it on, Beth Cooper, Scream 4 och 6 samt en egen tv serie.
__________________
Senast redigerad av Pedri 2026-08-17 kl. 19:28.
Citera
2026-08-17, 19:35
  #34
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av larkascending
Hon var väl ett ”vandrande blind item” som det heter på Hollywoodska.

Men av det jag läst var det i själva verket modern som pimpade ut henne till olika män?
Modern heter Lesley Vogel. Hon gifte sig 1987 med brandkaptenen Alan "Skip" Panettiere. Paret fick två barn tillsammans, dottern Hayden och sonen Jansen. Efter ett stormigt förhållande – där Skip bland annat greps för hustrumisshandel 2008 – ansökte Lesley om skilsmässa 2012, vilket formellt slutfördes några år senare.

Hayden har drogat under många år och har lidit av depressioner. Hon har liksom sin mor utsatts för misshandel av sin dåvarande pojkvän. Hon har klagat över smärtor i kroppen inte långt före sin död.

Brodern Jansen Panettiere dog oväntat i februari 2023, bara 28 år gammal, till följd av ett medfött hjärtfel.

Morfar John Leslie Vogel (1926–2016) föddes i Louisville, Kentucky, och utbildade sig till läkare vid Duke University. Han arbetade sedan som praktiserande läkare i norra Indiana under 33 år. Mormor hette Tam Latty. Det är genom morföräldrarnas familjegrenar som Hayden Panettiere har sina tyska och engelska rötter. Fadern Skips biologiska sida är klurigare att reda ut eftersom fadern adopterades av sin styvfar när han var liten och tog hans efternamn Panettiere.

I juni 2017 gifte sig Haydens far Skip med etiopiskan Mekdem. Hayden var brudtärna, brodern Jansen var marskalk och Haydens dotter Kaya var en av blomsterflickorna. Hayden Panettiere beskrev i intervjuer att hon hade en mycket bra relation med sin pappa och sin styvmor Mekdem och att hon under perioder bodde hos dem i sitt barndomshem i Rockland County för att finna trygghet och landa i tillvaron.

Hayden Panettiere överlämnade den fulla vårdnaden om dottern Kaya (född i december 2014) till Wladimir Klitschko år 2018.

https://www.facebook.com/SkipPanettiereRealEstate/videos/mekdem-and-the-alpacas/943527783234112/

Bok att läsa om Haydens liv: This Is Me - A Reckoning
__________________
Senast redigerad av HORSVERIGE 2026-08-17 kl. 19:41.
Citera
2026-08-17, 21:23
  #35
Medlem
cyberhawks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Haramadan
Han, Klitschko, verkar haft ensam vårdnad rätt länge. Säger ju en del när man överlåter hela vårdnaden till en f.d proffsboxare bosatt i krigets Ukraina. Även om han verkar vara en hyvens och bra människa.

Sen ser man, som ofta när kändisar dör (tar sitt liv?) att pengar kan inte löpa lycka (Hayden var hod för 120-150 milj SEK) när hon dog. Trist att de inte kan få/köpa den hjälp de behöver.

Sluta snacka skit! Du har ju ingen aning om vad du snackar om! Hon överlät vårdnaden redan 2018, alltså långt före kriget, för att hon förstod att hon måste bli kvitt droger och skit innan hon kunde bli en bra mamma. Hon har beskrivit det själv i sin självbiografi att det var det värsta hon gjort. men nödvändigt.
Citera
2026-08-17, 21:26
  #36
Medlem
Doctors avatar
Enligt TMZ så använde ambulanspersonalen Narcan på platsen. Även om de inte specifikt säger att det var på henne så pekar det på en överdos.

https://www.youtube.com/watch?v=Wp5rkidBt8w
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in