• 1
  • 2
2014-12-14, 13:17
  #13
Medlem
Bbobis avatar
Har tre polare som flyttade ihop.

Dom gjorde helt enkelt så att en av dom köpte lägenheten och så var dom andra inneboende med reservation för ändrade livsförhållanden. Dom valde en lägenhet han skulle vilja bo kvar i med framtida partner eftersom det var han som gjorde köpet. Så att det skulle kännas ok för honom om dom flyttar och så vet dom att skulle han göra nån på smällen så är deras dagar räknade.

Att hålla på sådär där alla ska vara ägare....Näeeee.
Citera
2014-12-14, 13:51
  #14
Medlem
Uncle Dukes avatar
Tycker det låter som en dum idé. Vill ni nödvändigtvis dela lägenhet, så testa att hyra en ett tag först, det blir lättare rent praktiskt om någon flyttar, etc. Eller som Bbobi säger, att en köper lägenheten själv (förutsatt att någon har råd, vill säga) och agerar hyresvärd för de andra.

Själv skulle jag inte flytta in med några andra överhuvudtaget, det var knappt jag överlevde min korta tid i studentkorridor med delat kök
Citera
2014-12-14, 14:42
  #15
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av alienfin
Ganska komplicerat att räkna ut hur mkt ränta var och en ska betala om ni amorterar olika också.
Precis. Därför tänkte vi att vi alla skulle äga exakt en tredjedel av lägenheten, så alla ska betala lika mycket amortering, ränta och hyra :-) Lägenheten vi kollar på har 3 st i princip identiska rum :-)

Citat:
Ursprungligen postat av Hamarai
Det är en studentkorridor ni vill köpa. Papanoir har bra punkter, jämför med reglerna som finns i en studentkorridor. Utan dem så hade det inte fungerat.

Jag förstår precis hur du tänker annars. Been there and done that. Mitt aventyr slutade med att jag fick tvinga ur mina kamrater för att jag var ekonomiskt starkare. Vi var tvugna att skaffa städhjälp ganska omgående och hade det i ett par års tid fram till att de flyttade ut. Du vet att städning är ett problem (trots samma syn på hygien) i de flesta förhållanden va? Men det är relativt lätt problem att lösa jämfört med alla andra problem som kan och förmodligen kommer uppstå.

Sett som investering: Om ni själva tänkt renovera när ni är färdiga istället för att låta hantverkare göra det så betyder det att ni utbildar under ett antal år för att tjäna sämre än en hantverkare. Ganska mycket sämre om ni räknar med rot.
det är uppenbart att ni inte tänkt igenom det. Gå inte på magkänsla utan räkna seriöst på det. Det är trots allt en mångmiljonivestering (kanske den största ni kommer göra någonsin?) och den har risk.

Låter som att du själv har köpt en lägenhet med fler personer? Är det så? Hur gick det till? Det känns som att det mest är på amerikanska serier som man ser att ett gäng vänner bor tillsammans, men kan tänka mig att det mest är hyresrätter om det skulle hända.

Citat:
Ursprungligen postat av Bbobi
Har tre polare som flyttade ihop. Dom gjorde helt enkelt så att en av dom köpte lägenheten och så var dom andra inneboende med reservation för ändrade livsförhållanden. Dom valde en lägenhet han skulle vilja bo kvar i med framtida partner eftersom det var han som gjorde köpet. Så att det skulle kännas ok för honom om dom flyttar och så vet dom att skulle han göra nån på smällen så är deras dagar räknade. Att hålla på sådär där alla ska vara ägare....Näeeee.
Vi var på en visning med en mäklare några dagar sedan. Mäklaren påpekade faktiskt att det inte var så vanligt att 3 vänner brukade köpa en lägenhet; då brukar det istället vara så som du menade, att en person tar hela lånet och låter resten vara inneboende. Det låter som att det kan bli bra mycket enklare och mindre drama så.
Citera
2014-12-14, 15:12
  #16
Medlem
Bbobis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av shmuunk

Vi var på en visning med en mäklare några dagar sedan. Mäklaren påpekade faktiskt att det inte var så vanligt att 3 vänner brukade köpa en lägenhet; då brukar det istället vara så som du menade, att en person tar hela lånet och låter resten vara inneboende. Det låter som att det kan bli bra mycket enklare och mindre drama så.

Ja, för problemet blir ju om någon ska bryta sig ur. Då måste ni köpa ut den personen. Är hans del värd 600.000 så får ju liksom ni två punga upp med det som jag förstår det.

Den som är ägare däremot kan ju enkelt skaffa en ny inneboende ifall nån flyttar och han vill det. Ofta ordnar man det lätt genom vänner om man inte vill ha en total främling.
Citera
2014-12-14, 19:33
  #17
Medlem
Hur i helvete har ni tänkt egentligen? Är ni helt från vettet? Hur göe ni ifall någon skaffar flickvän eller om någon är sen med hyran? Dessa jävla 90-talister.
Citera
2014-12-14, 20:09
  #18
Medlem
Köpte med min bästa vän och hade flera olika inneboende under perioden. De första åren var riktigt kul. Irritationen och ultimatum kom först efter att jag blev mer seriös och han ville fortsätta som förrut. Det är svårt att fokusera på ngt viktigt eller sova om det är en fest i lägenheten. Dock mina roligaste år, synd bara att jag fick tvinga min bästa vän att flytta. Poängen är att man utvecklas lite som person för varje dag. Efter ett par år är det väldigt osannolikt att ni ligger på samma nivå som förrut. Någon blir mer seriös och mognar. Någon kanske går andra hållet. Dessutom så sålde jag med förlust när jag väl sålde. I uppsala. Ung och dum är uttrycket
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in