Citat:
Ursprungligen postat av
cvnm
Just, hissen måste ju ha varit avstängd. Hur i helvete orkade han knalla alla våningar? Jag är lite försiktig med att trycka på länkarna i tråden. Fick fotografen med rummet där han hängde sig? Läste att det stod en pall i rummet.
Läste på, tror det var thaivisa.com, att det inte fanns någon hiss, vilket kanske också skulle kunna innefatta att det fanns en som inte var i bruk, då byggnaden verkar övergiven sen många år tillbaka p.g.a finanskrisen. De hade väl inte råd att bygga färdigt vad det verkar.
Tyvärr vet inte jag heller vad fotografen fått med, bara att han brukade bege sig dit för att ta panoramabilder...är för känslig för att titta på makabra bilder så den biten hoppar jag. Är mest intresserad av själva omständigheten med en svensk som väljer att ta sitt liv i Thailand. Har spenderat mycket tid där själv och kan nog hyfsat sätta mig in i denna arma människas situation.
Finns så mycket som är fantastiskt vad det kommer till historia, kultur, mat, natur och sevärdheter, men så finns det så mycket skit där samtidigt och just Bangkok ensam utan pengar är ingen lek vill jag lova.Om just denne man var mer än själsligt ruinerad har jag däremot ingen aning om men det räcker till för att ta ett så drastiskt beslut.
Jag läste att han hittades på en toalett på 43:e våningen och fotografen hade först varit på taket o fotat och på vägen ner hade han känt en taskigt lukt.
I alla forum där det diskuteras om västerlänningar som avlidit i Thailand dyker det alltid upp
någon som inte kan avhålla sig ifrån att spekulera kring om det egentligen inte handlar om mord.
Det är massvis med turister som dör i Thailand, det sker dagligen och såklart handlar det ibland om mord men att diskutera detta som vore det en regel som en del gör, är bara tröttsamt.
Så fort någon hoppat från en balkong i Phuket eller Pattaya så kommer dessa allvetande foliehattar fram och förkunnar att det till största sannolikhet handlar om att de blivit kastade ut av någon barflickas thailändka pojkvän, en mordisk svarttaxichaufför eller korrupt polis. Tröttsamt, då det är ett faktum att många sorgesamma, ensamma och ibland svårt sjuka män, väljer att åka dit för att söka "lycka" eller som en sista utväg... Många har problem med alkohol och andra droger och problemen accentueras gärna efter en månads dagliga besök i den lokala baren. Vanligaste orsakerna till att turister dör i Thailand är av olyckor (trafik, elstötar, drunkning m.m) Näst vanligast är förmodligen sjukdom, därefter kommer självmord och sedan blir en o annan också mulad.
Så länge det inte finns någonting som talar för foul play så tycker jag det är huvudlöst att spekulera i sådana banor.
OBS! Kritiken är absolut inte riktad till dig på något vis!