Ja vill du verkligen bli av med undvikandet av tjejer så måste du börja någonstans, vill du i framtiden hitta modet att berätta detta för en framtida tjej som du faktiskt är intim med kanske det kan kännas skönt att ha en kvinnlig psykolog eftersom att denne pratat om ditt problem utan att något hemskt hänt, självklart kommer det vara jobbigt i början men hela poängen med KBT är att utsätta sig för jobbiga saker som man i huvudet byggt upp till en omöjlighet.
Min exponering blev otroligt mycket svårare i början tack vare att det var en tjej bara några år äldre än mig själv, men bara för att jag kan prata med henne normalt har det släppt extremt mycket! Sen att jag blivit lite småkär i henne är en annan sak men jag antar att det är naturligt
Ta inte allt jag säger för bokstavligt, kanske är olika för olika problem men såvitt jag ser det leder ångest och dålig självkänsla till isolation och värre ångest och självkänsla, du kanske kan börja att bryta den onda cirkeln med en kvinnlig psykolog?