Citat:
Ursprungligen postat av
Squama
Ett helt fantastiskt program för att belysa ringarna på vattnet som kommer av mer samtida genusperspektiv. Ebba och Amanda är kvinnor som har manliga drag, både till utseende och beteende. Pontus och Kalle har tydliga feminina drag. Experterna har parat ihop konstellationerna efter individernas respektive önskemål, även dessa formade av samtiden, och resultatet är fullkomlig kaos. Inget giftermål och tittare diskuterar om än det ena, än det andra.
Jag har hittills inte sett någon föra ett resonemang kring detta i tråden men den är å andra sidan ganska lång. Är ändå nyfiken på om någon reflekterat över det som idag anses vara stereotypa könsroller och om dessa ändå kanske funnits av en anledning?
Allt medan USA går till attack mot ett historiskt sett irrationellt land som har kärnvapen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Squama
Vi är helt överens och inget nytt under solen. Män som väljer dejt i tv har motvind redan där.
Det som är nytt är hur fundamentala roller ska rullas runt och detta är resultatet. Jag tycker det är så fascinerande.
Än mer så när Sam, som ändå jobbat ihop saker som rent evolutionärt är framgångsfaktorer, ratar en groggtjock deg som uppenbart saknar självinsikt - blir totalhatad. Han är läkare, har grym fysik och uppenbar intelligens - klart han har krav och ska ha. Tror han är mest missnöjd med att ha låtsasgråta och det med all rätt.
Det (en del) män inte verkar förstå är att kvinnor vill inte ha en tölp som Sam (då hade han haft någon, så flitigt som han försökt via olika appar). Har ni inte läst vad tjejer som dejtat honom skrivit här? Sam har inte lyckats få
någon tjej (han lyckades inte behålla Denise heller, hon var den som avbröt genom att packa sina väskor och sa nej).
Det spelar ingen roll att Sam har "grym fysik, är läkare", hur många titlar, hur mkt makt eller pengar en man har om han inte kan få en kvinna att känna sig trygg och sedd.
Du pratar om äldre könsroller, på den tiden var män gentlemän som visade kvinnor respekt och uppskattning. Mannen uppoffrade sig för kvinnan. När män pratar om äldre könsroller så verkar man bara vilja plocka russin ur den gamla kakan. Sam (som du tycker har "evolutionära framgångsfaktorer") har inget av en gentleman: han trycker ner kvinnan, neggar, låter henne bära det tyngsta, tappar bort vigselringen med ett skratt, ljuger och bryter löften.
Dominanta och manhaftiga kvinnor har för övrigt funnits i alla tider (även undergivna och feminina män). Det är inget nytt under solen. Förr gifte sig (fler) homosexuella män med kvinnor, så sannolikt var det
fler feminina män i äktenskap då. I länder som har kvar mer stereotypa könsroller, som Italien, så är kvinnorna (iaf de äldre) mer dominanta och manhaftiga än här.
Därtill har du fel i sak när du skriver "inget giftermål" (Dennis och Jannika är gifta).