Citat:
Ursprungligen postat av
sucuk
Hur förklarar du då att en helt nystartad fond har en siffra på risk? Det finns då ingen som helst historik att gå på..
Det var inte bara lysa, det var *många* olika institut som brände sig på spiltans stängning, hur det ens kunde vara möjligt att göra på det viset. Nu har det skett och spiltan har tappat enormt med förtroende.
https://rikatillsammans.se/spiltan-rantefond-sverige/
https://www.svd.se/trygga-fonden-sta...k-som-pastatts
Hade ett betyg på risk som återspeglade verkligheten satts så hade kanske problemet inte ens skett då det var stora sälj och noll köpare som orsakade, spiltan var uppenbarligen för stora för sitt eget bästa.
Nya fonder använder back tracking, alltså de simulerar historisk prestation genom att simulera historiska placeringar baserat på deras strategi. Det är endast fonder såsom hedgefonder, som ämnar ge absolutavkastning, som manuellt får sätta sin risk enligt KIID, då risken kan variera fruktansvärt mycket från månad till annan.
Fonder har inte köpare och säljare som aktier har. Köparen kan man säga att fondbolaget är och att den köparen alltid finns, så länge fonden är öppen för handel.
Som det står i den första länken du klistrade in så var det ALLA högräntefonder som var stängda för handel och att det inte var så konstigt heller. Att spiltan räntefond Sverige också stängdes är för att även den innehåller företagsobligationer. Spiltan fattade beslutet att deras innehav fortfarande var värdesatta fel och valde således att hålla fonden stängd ytterligare. Det beslutet får de ta.
Som sagt, det är den risken du tar genom att placera i företagsobligationer. Det kan hända när som helst egentligen. Så fort covid gick av stapeln gick min arbetsgivare, som är marknadsledare inom rådgivning kring pension och placeringar, ut och varnade människor för just detta fenomen.