Citat:
Ursprungligen postat av
Ferister
Idag "kastade" mamma ut honom efter storbråk! Hon kom hem och där låg han med en knarkluder avdäckad på sängen. Hur mycket mamma än skrek hans namn vaknade de inte. Efter typ ett tag vakna de till. Vi blev as förbannade över hur hela scenariot såg ut. De såg så vidrigt ut, knarkstuga under mammas tak, brist på respekt. Hon kunde inte hålla sig längre och allt kom ut. Hur fan han kan bete sig såhär, hur långt det gått och allt vitt pulver som låg överallt. De va så äckligt, hela miljön hemma. Kan inte fatta att från att ha det så fint och fräscht när alla bodde hemma till en illaluktande svinstia. Det va kaos hemma idag! Han blev aggressiv och gick emot mig. Skrek som in i helvete och kalla oss fittor o allt möjligt. Han hatar oss och tog sitt pick och pack dvs sitt knark och stack! Han sa att han aldrig mer kommer komma tillbaka och troligtvis hamnar på gatan. Alltså det här är omöjligt, han kommer aldrig bli ren.
Visst, ja provocera omedvetet men det är bara för jag är så ledsen och trött på allt han gjort. Det var så svårt att hålla lugnet av all skit han sa till oss. Känns som vi gjort ett misstag. Han erkänner inte ens att han är en knarkare och skyller hela tiden på att andra är värre än honom för dom tar crystalmeth och heroin. Alltså vad fan ska vi göra nu??
Hur i helvete ska vi lösa det här nu och kommer han komma tillbaka? Jag vet att han blev sårad över saker jag sa men jag va sååå arg. Har mått dåligt i 1 månad nu konstant, hur kunde det gå så långt?? Kan någon förklara för mig hur det här kommer att sluta! Kommer han knarka ihjäl sig inatt?
:,( jag har sån jävla äcklig samvete! Håller på att gå in i väggen. Aldrig känt sån oro i hela mitt liv.
Sorry för sär skrivning men kan inte tänka just nu, vill bara spotta ut massa känslor. Är så förkrossad! Känns som hela min värld går under just nu
Sådär ser verkligheten bakom beroende ut. Kan börja snyggt och prydligt, men till slut blir det misär. En misär som den beroende inte upplever så länge det finns droger tillgängliga.
I detta läge lider nog närstående mer än missbrukaren. Finns inte så mycket mer ni kan göra. Skulle vara LVM i så fall, men tror inte det skulle leda till något bra.
Att vara beroende är ett tillstånd som en normal människa inte kan föreställa sig. Tro inte att det bara är att "rycka upp sig".
Ni får försöka komma i håg att bakom beroendet finns en mycket trasig människa. Det är den människan som ni älskar, men som måste lagas.
Han kan bara lagas när han själv inser det.